کد خبر : 2068
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲

تصویب بسته تشویقی بازآفرینی بناهای تاریخی در شورای شهر مشهد

تصویب بسته تشویقی بازآفرینی بناهای تاریخی در شورای شهر مشهد

طرح بسته تشویقی بازآفرینی بناهای تاریخی واجد ارزش شهر مشهد در محلات تاریخی با هدف احیای بناهای تاریخی دارای مالک، به تصویب رسید. به گزارش بازآفرینی به نقل از ایسنا محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، امروز، ۲۳ تیرماه، در نود و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار

طرح بسته تشویقی بازآفرینی بناهای تاریخی واجد ارزش شهر مشهد در محلات تاریخی با هدف احیای بناهای تاریخی دارای مالک، به تصویب رسید.

به گزارش بازآفرینی به نقل از ایسنا محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، امروز، ۲۳ تیرماه، در نود و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در خصوص طرح بسته تشویق تسهیل‌گری احیاء و مرمت آثار تاریخی و بناهای واجد ارزش شهر مشهد در محلات تاریخی، اظهار کرد: این طرح، از طرح‌های طلایی شورا است. با احیای مراکز و بناهای تاریخی شهری، آسیب وارد شده به این بناها و مراکز جبران می‌شود.

در ادامه محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد، در این خصوص، عنوان کرد: یکی از اتفاقاتی که در شهرسازی مغفول مانده، بناهای تاریخی است. شورا در سال گذشته برای احیا این بناها اقدام کرده که امیدوارم دیگر ابنا تاریخی شهر نیز برگردد.

غلامحسین صاحبی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، در قالب سوال  از این لایحه، بیان کرد: این مصوبه مستقیم وارد اجرا ابنا تاریخی شده‌ است. آیا قرار است در کمیته‌ای که متولی بناهای تاریخی بوده، بررسی شود که در مشهد چند بنا تاریخی برای احیا وجود دارد که باید نسبت به احیا آنها ورود پیدا کنیم؟ در این طرح در خصوص کل بناهای تاریخی که باید احیا شود و بودجه مورد نیاز آن صحبت نشده است. سازمان میراث فرهنگی در  کجای این مسئله قرار دارد؟ ما باید به سمت اصلاح  نمای بناهای تاریخی پیش برویم تا نما به شهر برگردد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به صاحبی، خاطرنشان کرد: صاحب برخی از بناهای تاریخی که در شهر قرار دارد، سازمان میراث فرهنگی است. هدف این مصوبه بناهایی بوده که زیر نظر مالک آن است. این بناها آثار تاریخی بوده و باید نگه داشته شوند. بناهای ارزشمندی در شهر وجود دارند که در میراث فرهنگی ثبت نشده است.

وی ادامه داد: در این لایحه در راستای حفظ بناهای شهر مشوقی به مالک می‌دهد تا این بناها باقی بماند. دفاتر تسهیلگری محله، پیشنهاداتی در خصوص بناهای تاریخی محله را جمع و بعد در کمیسیون در خصوص آن صحبت می‌کند. تمرکز و صحبت ما در خصوص معماری ایرانی اسلامی و حفظ آن است. مبالغ اندکی نسبت به احیا بناهای تاریخی در نظر گرفته‌ایم. این کار تجربه اولیه شورا بوده و قرار است در مدت کوتاهی به صورت پایلوت ورود پیدا کنیم. در تلاش هستیم که برای احیا این بناها سرمایه‌گذار پیدا کنیم، هر ریال که هزینه شود، سرمایه‌گذاری برای احیا شهر است.

در ادامه غلامحسین صاحبی بیان کرد: باید بررسی شود که چه بنایی از سطح شهر تاریخی است و نیاز به اصلاح و احیا دارد.

محمدهادی مهدی‌نیا در پاسخ گفت: این لایحه مشوق است. دفتر توسعه محله باید طرح محله خود را ارائه دهد. خیابان و کوچه‌های تاریخی شهر مشخص است و در کمیته مطرح می‌شود.

در بخش دیگری احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، در خصوص بند یک این مصوبه، اظهار کرد: در ترکیب اصلی این کمیته، پنج عضو ثابت حضور دارند. به نظر من نیاز نیست که میزان کارشناس و مهمان را در مصوبه ذکر کنیم، باید کارشناسی از سازمان میراث فرهنگی و همچنین نماینده کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی در این کمیته حضور داشته باشند. به نظر من باید نماینده ناظر کمیسیون فرهنگی نیز در این کمیته باشد و نباید تعداد نفرات مهمان‌ها را در کمیته محدود کرد.

رضا خواجه نائینی معاون مالی و پشتیبانی شهردار مشهد، نیز در این خصوص عنوان کرد: جزییات نحوه اجرا شهرداری در این پروژه‌ها نامشخص است. باید در ترکیب این کمیته، معاون مالی و معاون اقتصادی شهرداری حضور پیدا کند.

در متن این لایحه آمده است:

ماده واحده: شهرداری مشهد مکلف است، به منظور احیاء، مرمت و جلوگیری از روند تخریب بافت، محور و ابنیه‌های تاریخی و ابنیه و بافت واجد ارزش، نسبت به تشکیل کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی با لحاظ بندهای زیر اقدام نماید:

تبصره – در صورت عدم رعایت هر یک از مفاد این مصوبه، کلیه تسهیلات و تشویقات مندرج در این مصوبه ملغی شده و شهرداری مشهد مکلف است تضامین الزام را در این خصوص اخذ نماید.

1-اعضای کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی، متشکل از نفرات زیر است:

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ( رییس(

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد (عضو(

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد (عضو(

مدیر عامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری (عضو و دبیر کمیته(

شهردار منطقه مربوط (عضو(

نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی (حسب موضوع به عنوان مهمان(

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر (ناظر(

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، زیارت و رسانه شورای اسلامی شهر (ناظر(

کارشناس خبره دانشگاهی منتخب کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر (به عنوان مهمان(

نماینده سازمان‌های مردم نهاد مرتبط منتخب کمیسیون شهرسازی و معماری (به عنوان مهمان(

2-بهره‌مندی بافت‌ها، محورها و ابنیه ثبت شده در میراث فرهنگی و یا واجد ارزش جهت حفظ، احیاء و مرمت (به تشخیص کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی)، از تسهیلات و تشویقات مندرج در این مصوبه، منوط به رعایت شرایط زیر است.

الف- تعهد مالک یا سرمایه‌گذار مبنی بر احیاء، مرمت، نگهداری و پشتیبانی بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند 2 این مصوبه (مطابق با ضوابط و الگوهای معماری مورد تأیید کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی(

ب- تعهد مالک یا سرمایه‌گذار به بهره‌برداری از بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند 2 این مصوبه، به میزان حداقل مدت زمان دوره بازگشت سرمایه (با توجه به گونه‌های مختلف مداخله و با نظرکمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی)، به نحوی که قابل استفاده و در دسترس عموم باشد.

تبصره- نوع بهره‌برداری از بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند دو این مصوبه می‌بایست به تائید و تصویب کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی برسد.

ج- تعهد مالک یا سرمایه‌گذار به شروع بهره‌برداری از بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند این مصوبه، حداکثر ظرف مدت دو سال از تاریخ انعقاد قرارداد مربوط

3-شهرداری مشهد مکلف است، به منظور احیاء، مرمت و بهره‌برداری فعال از بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند دو این مصوبه، نسبت به پیش‌بینی مبلغ 100.000.000.000 (یکصد میلیارد) ریال در ردیف بودجه سالانه خود جهت پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات بانکی با تسهیلات قرض‌الحسنه (مازاد بر 4 %و تا سقف %18 ) مطابق نرخ مصوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مالکین و سرمایه‌گذاران مربوط اقدام نماید.

تبصره 1 -کلیه بخشودگی‌های این مصوبه که توسط شهرداری‌های مناطق اعمال شود در درآمد سالانه آن منطقه محاسبه خواهد شد.

تبصره 2 -حداکثر میزان بهره‌مندی از تسهیلات مندرج در بند سه این مصوبه، تا 50 درصد برآورد هزینه احیا و مرمت بافت‌ها، محورها و ابنیه‌ای است که به تایید کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی رسیده باشد. با تشخیص کمیته مزبور، به پنج پروژه پیشگام، حداکثر تا سقف 80 درصد هزینه‌های تایید شده، تسهیلات این بند تعلق می‌گیرد.

4-بهای عوارض بر بهره‌برداری موقت بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند دو این مصوبه، با تائید کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی، در زمان دوره بازگشت سرمایه، حداکثر تا 100 درصد قابل تخفیف است.

5-در صورتی که بهره‌برداری از بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند دو این مصوبه، مستلزم ایجاد مستحدثات خدماتی (پارکینگ و خدمات عمومی غیر انتفاعی) باشد، مالک یا سرمایه‌گذار، مشروط به تایید کمیته بازآفرینی بافت‌ها، ابنیه تاریخی، حفظ کالبد تاریخی و فرهنگی آن، از پرداخت عوارض زیربنای مشمول تراکم ساختمانی، پذیره و عوارض بر افزایش ارزش بهره‌برداری اعیان معاف است.

6-بازسازی آثار و ابنیه تاریخی یا واجد ارزش جهت حفظ، احیاء و مرمت، در صورت حفظ کاربری پایه منطبق بر وضع قدیمی بنا، با تشخیص کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی، از پرداخت عوارض تجدید بنا معاف است.

تبصره- بازسازی یا نوسازی قطعات پیوسته به آثار و ابنیه تاریخی یا واجد ارزش جهت حفظ، احیاء و مرمت، که منطبق بر معماری اصیل بومی آن بافت باشد، مشروط به تأیید کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی، تا میزان حداکثر تراکم پایه، از پرداخت عوارض پروانه معاف است.

7-به مالکان پلاک‌هایی که مطابق با ضوابط و الگوهای معماری مورد تأیید کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی اقدام به مرمت یا بهره‌برداری فعال از بنا نمایند معادل ریالی عوارض زیربنای مسکونی تا سقف تراکم طرح تفصیلی مصوب ( مازاد بر وضع موجود)، با پروانه ساختمانی در سایر نقاط مجاز شهر تهاتر می‌گردد.

8-شهرداری مشهد مکلف است، 50 درصد هزینه‌های تبلیغات یا معرفی بافت‌ها، محورها و ابنیه موضوع بند دو این مصوبه برای سال اول بهره‌برداری را از محل ظرفیت‌های موجود خود و تا حداکثر سه برابر نصاب معاملات جزء تامین نماید.

9-شهرداری مشهد مکلف است، در صورتی که بیش از 30 درصد جداره طولی یا 30 درصد پلاک‌های محورهای موضوع بند دو این مصوبه، به صورت همزمان، درخواست اجرای الگوی نمای هماهنگ و پیوسته مطابق با ضوابط و الگوهای معماری را داشته باشند، علاوه بر طراحی رایگان نما، هزینه اجرای آن را مطابق بند سه این مصوبه تامین نماید.

تبصره1 -شهرداری مشهد می‌بایست ظرف مدت حداکثر یک سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه، نسبت به طراحی نمای جداره‌های واقع در حاشیه‌ی بافت‌ها و محورهای موضوع بند دو این مصوبه، بر مبنای اولویت‌بندی انجام شده ( مطابق بند 10 این مصوبه ) اقدام نماید و طرح اجرایی آن را به صورت رایگان در اختیار مالکین یا سرمایه‌گذاران متقاضی قرار دهد.

تبصره 2 -تهیه و اجرای طرح به‌سازی محیطی معابر پیرامون بناهای احیاء و مرمت شده می‌بایست متناسب با طراحی جداره محورهای مزبور باشد.

10-کمیته بازآفرینی بافت‌ها و ابنیه تاریخی موظف است، پس از تهیه اولویت‌بندی اقدامات سالانه خود به تفکیک انواع سطوح مداخله و اجراء، هزینه‌های قابل تخصیص، دوره زمانی بهره‌برداری و سایر موارد مورد نظر، اولویت‌های مزبور را به تایید کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر برساند.

11-شهرداری مشهد مکلف است، به نحو مقتضی نسبت به اطلاع‌رسانی عمومی این مصوبه اقدام نماید. مراتب جهت هرگونه اقدام مقتضی به حضور اعلام می‌گردد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.