کد خبر : 3011
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۵:۳۵

جزییات طرح ملی توسعه و تحول اجتماع‌محور در 2020 محله کمتر ‌برخوردار از زبان دکتر آئینی

جزییات طرح ملی توسعه و تحول اجتماع‌محور در 2020 محله کمتر ‌برخوردار از زبان دکتر آئینی

به گزارش بازآفرینی به نقل از شرکت بازآفرینی شهری محمد آئینی گفت در کنار برنامه ملی بازآفرینی شهری، طرح دیگری برای تسریع روند نوسازی بافت‌های فرسوده در حال اجرا است. این طرح «توسعه و تحول اجتماع‌محور در 2020 محله کمتر ‌برخوردار» نام دارد که با همکاری هلال‌احمر، کمیته امداد، سازمان بهزیستی، سازمان اوقاف و امور

به گزارش بازآفرینی به نقل از شرکت بازآفرینی شهری محمد آئینی گفت در کنار برنامه ملی بازآفرینی شهری، طرح دیگری برای تسریع روند نوسازی بافت‌های فرسوده در حال اجرا است. این طرح «توسعه و تحول اجتماع‌محور در 2020 محله کمتر ‌برخوردار» نام دارد که با همکاری هلال‌احمر، کمیته امداد، سازمان بهزیستی، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری تهران، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) و همکاری مجموعه‌های دولتی و عمومی کلید خورده است. هفته گذشته مدیران شرکت بازآفرینی شهری به ریاست محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل این شرکت و علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مسوول اجرای طرح توسعه و تحول اجتماع‌محور در محلات کمتر ‌برخوردار، نشستی مشترک برگزار کردند تا برنامه‌های توسعه و تحول محلات کمتر برخوردار را معرفی و تبیین کنند.

در این نشست معاون وزیر راه و شهرسازی، اعلام کرد که کمتر برخورداری ساکنان محدوده‌های هدف در طرح بازآفرینی شهری، روند نوسازی، تحول اجتماعی و اقتصادی این محلات را کند کرده است و کم برخورداری معضل اصلی این محلات است. به همین دلیل ما در این بافت‌ها ماموریت داریم تا نو‌سازی و تامین خدمات روبنایی و زیربنایی را مدنظر قرار دهیم. بر اساس سند بازآفرینی شهری میزان برخورداری محلات هدف از خدمات زیر‌بنایی و روبنایی در هر شهری باید به حد متوسط محلات شهر برسد.

به گفته آیینی علاوه بر نوسازی و مقاوم سازی مسکن، باید در موضوعات مربوط به تامین معیشت، بهداشت و اشتغالزایی هم اقدامات لازم در محلات هدف انجام شود. در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای پیشبرد این هدف انجام شده اما به درستی اطلاع رسانی نشده است. او ابراز امیدواری کرد که طرح توسعه و تحول اجتماع محور2020 محله کمتر برخوردار، روند نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری را سرعت ببخشد.

آئینی درباره طرح توسعه و تحول اجتماع محور 2020 محله کمتر برخوردار توضیحاتی کرد و گفت: طبق مطالعات انجام شده و بر اساس شاخص‌های توسعه یافتگی، 2020 محله کمتر برخوردار در سطح کشور وجود دارد که رفع مشکلات و توانمندسازی آنها نیازمند هماهنگی و همکاری بین بخشی دستگاه‌های دولتی، شهرداری‌ها و سایر نهادهای عمومی و حاکمیتی و مشارکت ساکنین است. بنابراین طرح توسعه و تحول اجتماع محور 2020محله کمتر برخوردار با چشم انداز تبدیل محلات کمتر برخوردار به محلاتی با کودکان، نوجوانان و جوانان توانمند، کارآمد و موثر در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در چشم انداز افق 1404 تنظیم و در حال اجراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به منظور افزایش مشارکت عمومی و احیا ظرفیت‌های کالبدی، اقتصادی،اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی محله، محور برنامه‌ریزی در این طرح محله تعریف شده است، جهت احصا و هماهنگی ظرفیت‌های محلی در سطح محلات، خانه راه‌اندازی می‌شود و محدوده جغرافیایی خانه منطبق بر محدوده جغرافیایی محله است.

او ادامه داد: خانه محله، محل تجمیع همه دستگاه‌های خدمات‌رسان در محله است و مسوول خانه، مسوولیت هماهنگی بین بخشی دستگاه‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌ها را در سطح محله برعهده دارد. طبق تقسیم کار صورت گرفته مسوولیت راه‌اندازی خانه محله در شهرهای کشور بر عهده سازمان بهزیستی، کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و جمعیت هلال احمر و آستان قدس رضوی است، در این طرح نقش و وظایف دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و شهرداری‌ها از طریق هماهنگی خانه محله در محله انجام می‌گیرد.

به گفته آئینی در 533 محله از 2020 محله هدف طرح توسعه و تحول اجتماع محور 2020 محله کمتر برخورار تعداد 3322 فعالیت-پروژه با اعتبار بالغ بر36،807 میلیارد ریال توسط شرکت بازآفرینی شهری، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های دولتی عضو ستادهای بازآفرینی شهری اجرا شده و یا در دست اجراست که سهم شرکت بازآفرینی شهری 1442 پروژه با اعتبار بالغ بر 21 هزار و 577 میلیارد ریال است.

آیینی افزود: در صورت تامین اعتبار 600 میلیارد تومانی در کمتر از یک سال،350 پروژه با پیشرفت فیزیکی 65 تا 70 درصد در 2020 محله شهری به بهره‌برداری می‌رسد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.