کد خبر : 4569
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران :

تعیین تکلیف میزان ارتفاع مجاز در معابر 8 متری بر اساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان / مبنای صدور پروانه “تخریب و نوسازی” در شهر تهران طرح تفصیلی است

تعیین تکلیف میزان ارتفاع مجاز در معابر 8 متری بر اساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان / مبنای صدور پروانه “تخریب و نوسازی” در شهر تهران طرح تفصیلی است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: ضوابط صدور پروانه ساخت بر مبنای طرح تفصیلی است و هیچ تغییری در آن انجام نشده است.

حمیدرضا صارمی گفت: بخشنامه ای اخیرا صادر شده که جهت تعیین تکلیف ابهام به‌وجود آمده در مناطق ۲۲گانه شهر تهران بین مفاد بخشنامه صادره از جانب معاونت شهرسازی و معماری در سال‌۱۳۹۱ با ضوابط اعلامی در آخرین ویرایش ابلاغی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان درخصوص تعیین حداکثر ارتفاع ساختمان، تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: در این زمینه باید توجه داشت که آخرین ویرایش مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در سال‌۱۳۹۵ جمع‌بندی و ابلاغ شده و معاون شهرسازی و معماری وقت شهرداری تهران نیز در قالب مکاتبه با شماره ۲۱۶۵۰۸۱۸۰/۸۰مورخ ۱۳۹۶/۲/۳۰ این مباحث را جهت اجرا به مناطق ۲۲گانه ابلاغ کرده بود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه یکی از ضوابط اعلام‌شده در این مبحث  تعیین حداکثر ارتفاع ۲۵متر (ارتفاعی بالغ بر ۷طبقه دارای کاربرد) برای گذرهای با عرض ۸متر است، ادامه داد: از آنجا که این ضوابط مغایرتی با بخشنامه پیشین داشت، مناطق جهت تعیین تکلیف موضوع از ستاد استمداد کردند که طبیعتا با توجه به اولویت داشتن پایبندی به مقررات ملی ساختمان نسبت به بخشنامه‌های داخلی شهرداری تهران در مواردی که قطعیت و صراحت وجود دارد، در بخشنامه جدید مطابق با مرّ قانون، بر پیاده‌سازی‌ ضوابط و مقررات ملی ساختمان (مبحث سوم) تأکید شده است.

وی بیان کرد: این در حالی است که همچنان ضوابط صدور پروانه تخریب و نوسازی بر مبنای طرح تفصیلی است و هیچ تغییری در آن انجام نشده است. در کل باید گفت؛ در شرایطی ملکی می تواند مجوز طبقه ۶ یا ۷ را دریافت کند که دارای شرایطی مانند مساحت ملک ۴۰۰ متر مربع به بالا بوده، ضمن اینکه این طرح بیشتر در محور انقلاب به پایین که مشمول طرح بتشویقی بافت فرسوده می شوند، قابلیت اجرایی دارد.

صارمی یادآور شد: دومین مساله این است که این بخشنامه ابلاغی جنبه محدودکننده داشته و حداکثر تعداد طبقات را مشخص کرده و به هیچ وجه به‌معنای تعلق‌گرفتن ۶طبقه برای کلیه پلاک‌های واقع در گذرهای ۸متری نیست. به طوری که این موضوع صراحتا در بخشنامه مورخ۱۴۰۲/۴/۱ اداره کل شهرسازی و طرح‌های شهری معاونت مورد تأکید قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: در واقع هر ملکی که از گذر ۸متری دسترسی داشته باشد، براساس ضوابط پهنه و مساحت عرصه، تعداد طبقات مشخصی خواهدگرفت که سقف آن تحت هیچ شرایطی از ۶طبقه نباید تجاوز کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه گفت: به عنوان مثال اگر ملکی با مساحت بیش از ۴۰۰مترمربع که حاصل تجمیع چند قطعه بوده و در پهنه رایج شهر تهران (R۱۲۲) در بافت فرسوده جنوب محور انقلاب در مجاورت گذر ۸متری قرار دارد، طبق ضوابط ساخت‌وساز در بافت فرسوده موضوع بند ۱۵ طرح تفصیلی پایتخت می تواند ۷طبقه روی پیلوت ساخت‌وساز داشته باشد، اما تعداد طبقاتش در ۶طبقه محدود خواهد شد.

وی در پایان افزود: نهایتا آنکه‌ تعداد طبقات به‌صورت ۶طبقه روی همکف مشاعی لحاظ شده و این موضوع صراحتا در بخشنامه مورد اشاره قرار گرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.