شماره : 4869
۱۰ / ۲ / ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۴

معاون وزیر راه و شهرسازی:؛

نقش شوراهای شهر در بازآفرینی شهری بسیار مهم و کلیدی است

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی ایران گفت: بازآفرینی شهری ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای همه کلان‌شهرها بود و جهت ارتقای کیفیت زندگی در محلات کم‌برخوردار امری حیاتی است.؛

محمد آئینی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت هفته شوراهای اسلامی شهر با موضوع بازآفرینی شهری در شهر گلستان از توابع شهرستان بهارستان به اهمیت بازسازی و احیای بافت فرسود اشاره و خاطرنشان کرد: بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان این مناطق ایجاد و زمینه را برای بروز آسیب‌های اجتماعی فراهم می‌کنند.

وی با بیان اینکه بازآفرینی شهری باید به صورت جامع و با مشارکت همه دستگاه‌ها و نهادها انجام شود، افزود: در این زمینه نقش شوراهای اسلامی شهر بسیار مهم و کلیدی است و شوراها به عنوان نمایندگان مردم در مدیریت شهری می‌توانند با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح زمینه را برای مشارکت مردم در بازآفرینی شهری فراهم کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران نیز در این همایش با اشاره به اقدامات انجام شده در استان تهران برای بازآفرینی شهری گفت: در این استان اقدامات خوبی در زمینه بازآفرینی شهری انجام شده است و ما با همکاری دستگاه‌های مختلف توانسته‌ایم بخشی از مشکلات بافت‌های فرسوده را حل کنیم و کیفیت زندگی در این مناطق را ارتقا دهیم.

میرمحمد غراوی با بیان اینکه بازآفرینی شهری یک فرآیند مستمر و طولانی‌مدت است، خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر نیازمند همکاری و مشارکت همه دستگاه‌ها و نهادها هستیم و همچنین باید از ظرفیت‌های مردمی نیز در این زمینه استفاده کنیم.

همایش بازآفرینی شهری با حضور دکتر محمدآئینی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی ایران، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، عبداله نوحی فرماندار بهارستان، رئیس مرکز پژوهش‌ و آموزش و شورای عالی استانی، مدیرکل دفتر فنی استانداری تهران در شهرستان بهارستان برگزار شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4869 توسط admin و در روز دوشنبه 10 اردیبهشت 1403 ساعت ۱۸:۲۴:۵۷
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4865
۸ / ۲ / ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۸

رئیس جمهور در نشست اجرایی دولت در مسجد ابوذر منطقه ١٧:؛

 با همکاری شهرداری تهران بسته‌های نوسازی بافت فرسوده تدوین می شود

در دیدار رئیس جمهور از جنوب شهر تهران ، آخرین وضعیت بازآفرینی بافتهای ناکارآمد مناطق 17 و 18 تهران با حضور شهردار تهران ، مدیرعامل سازمان نوسازی و تعدادی از وزرای مرتبط بررسی شد؛

آیت الله رئیسی در دیدار مردمی خود از جنوب شهر تهران ضمن دیدار با مردم در نشستی با وزرا ، مسؤلین شهری از جمله شهردار تهران ، رئیس سازمان نوسازی شهر تهران و جمعی از مسئولین در مسجد ابوذر منطقه ١٧ گفت : با همکاری شهرداری تهران بسته‌های ویژه نوسازی بافت فرسوده تدوین خواهد شد رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: موضوع ویژه و اولویت‌دار مناطق 17 و 18 تهران نیز موضوع بافت فرسوده در این مناطق است و گزارش معاون اجرایی، وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران و استاندار تهران، با تاکید بر اهمیت نقش مشارکت مردمی در حل این مشکل لازم است مسئولان مربوطه با بررسی راهکارهای قانونی، بسته تشویقی شامل مجموعه‌ای از مشوق‌ها و تسهیلات حمایتی دولت برای بازسازی بافت فرسوده توسط مردم را تهیه و تدوین و در این مناطق به شکل عمومی اطلاع‌رسانی کنند. به گفته هدایت مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران، وزیر راه و شهرسازی در این نشست اظهار کرد، با آزادسازی ۱۳ هزار پلاک فرسوده حریم ۳۰ متری تونل ریلی منطقه ۱۷ تهران امکان ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی فراهم می‌شود که گشایش خوبی نیز برای نوسازی بافت فرسوده خواهد بود. هدایت در پایان تصریح کرد تمامی تصمیمات شهرداری تهران در تدوین و اعمال مشوق های جدید ساخت و ساز برای نوسازی بافت فرسوده بوده و عموماً در پهنه جنوبی تهران با دیدگاه نوسازی پایتخت و همچنین افزایش تاب آوری شهر تهران خواهد بود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4865 توسط admin و در روز شنبه 8 اردیبهشت 1403 ساعت ۱۷:۵۸:۲۹
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4860
۳ / ۲ / ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۹

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:؛

۲ هزار حلقه میانی برای تسهیلگری ارتباط بین ساکنین بافتهای ناکارآمد و سرمایه گذاران در سطح کشور شکل خواهد گرفت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید امسال ۲ هزار حلقه میانی در محلات هدف بازآفرینی شهری شکل گیرد که سهم هر استان به طور متوسط ۶۰ حلقه میانی خواهد بود.؛

«محمد آیینی» در نخستین جلسه شورای نوسازی مسکن در سال جدید از هدف‌گذاری برای تشکیل ۲ هزار حلقه میانی خبر داد و گفت: به طور متوسط باید در هر استان ۶۰ حلقه میانی طی ۶ ماه نخست سال شکل بگیرد و لازم است ادارات کل استان‌ها تمرکز خود را بر این موضوع بگذارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه توجیه کردن و جلب اعتماد ساکنان بافت‌های فرسوده، کار نوسازی مسکن در این بافت‌ها را رونق می‌دهد، عنوان‌کرد: قرار است امسال به شکل سازمان یافته حلقه‌های میانی را شناسایی کرده و به آنان آموزش‌های لازم داده شود تا بتوانند به عنوان پلی میان ساکنان بافت‌های فرسوده و سرمایه‌گذاران عمل کرده و آن‌ها را به نوسازی تشویق کنند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که وزیر راه و شهرسازی نیز بر استفاده از ظرفیت حلقه‌های میانی در وزارتخانه با محوریت شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید دارد، تصریح‌کرد: پس از برگزاری گردهمایی «گروه‌های جهادی (حلقه‌های میانی) در راه و شهرسازی» که اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، چندین پویش مرتبط در همه محلات هدف کشور نیز برپا خواهیم کرد. هدف این است در سال جاری فعالیت‌ها مضاعف شده و حداقل ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در این بافت‌ها در دست نوسازی قرار گیرد.

آیینی با بیان اینکه در این راه باید از ظرفیت همه گروه‌های جهادی استفاده کنیم، ضمن تبریک روز ارتش اظهار کرد: ارتش یکی از ظرفیت‌های خوبی است که همیشه در حوزه محرومیت‌زدایی حضور پر رنگ داشته است و جلب همکاری این نهاد کمک بزرگی در این مسیر خواهد بود.

وی همچنین استفاده از توانایی‌های اعضای شوراهای شهر را از دیگر ظرفیت‌ها در این زمینه برشمرد و گفت: اعضای شوراهای شهر به شکل مستقیم با مردم در ارتباط هستند و می‌توانند در زمینه اطلاع‌رسانی بسیار مثمرثمر باشند. از سوی دیگر وزارت کشور نیز بر استفاده از ظرفیت سازمان امور اجتماعی کشور تأکید دارد و باید با برنامه‌ریزی از تمام این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، تشکیل و آموزش حلقه‌های میانی بسیار مهم است؛ زیرا هیچ ارتباطی نمی‌تواند به اندازه ارتباط چهره به چهره تأثیرگذار باشد.

تشکیل حلقه میانی در ۸۶ شهر

به گزارش شرکت بازآفرینی شهری ایران، در این جلسه «سعید اسدی محجوب» مدیرکل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران گزارشی از وضعیت تشکیل حلقه‌های میانی ارائه کرد و گفت: تا کنون در ۸۶ شهر و ۳۸۱ محله ۳۷۴ حلقه میانی تشکیل شده است.

توزیع ۴۴ هزار و ۸۷۵ مورد بسته تشویقی در محلات هدف

وی افزود: در ۲۶۱ محله هدف بازآفرینی شهری، تعداد ۴۴ هزار و ۸۷۵ مورد بسته تشویقی به صورت چهره به چهره بین ساکنان محلات هدف توزیع و اطلاعات لازم در خصوص انواع تسهیلات شهرسازانه و مالی برای نوسازی مسکن در اختیار آنان قرار گرفت.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4860 توسط admin و در روز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 ساعت ۱۷:۰۹:۱۶
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4852
۳ / ۲ / ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۶

مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران:؛

بازآفرینی خانه شهر درگام های پایانی

مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران درباره پروژه بلدیه گفت: کار نصب ۴ دستگاه آسانسور، اجرای رمپ مرکزی، نصب هواساز و فن کوئل، محوطه‌سازی بخش شمالی پروژه و نازک کاری طبقات در دست انجام است.؛

مسعود حق‌لطفی، مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران گفت: عملیات سازه‌ای ساختمان خانه شهر ضمن اجرای شیب‌بندی بام و بخش اعظم نمای ساختمان به اتمام رسیده و این در حالی است که تاسیسات مربوط به زیرساخت‌های مکانیکی و برقی نیز نصب شده است.

وی افزود: کار نصب ۴ دستگاه آسانسور، اجرای رمپ مرکزی، نصب هواساز و فن کوئل، محوطه‌سازی بخش شمالی پروژه و نازک کاری طبقات در دست انجام است.

مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، ساختمان خانه شهر (بلدیه تهران) را از جمله پروژه‌های فاخر بازآفرینی شهری خواند و از این پروژه با توجه ‌به موقعیت مکانی خاص آن، به ‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه بازآفرینی شهری پایتخت با حفظ ساختار و شکل سنتی بنا تعبیر کرد.

گفتنی است، خانه شهر در زمینی به مساحت ۴۹۰۰ مترمربع و زیربنای ۱۸ هزار متر مربع در ۴ طبقه (دو طبقه روی زمین و دو طبقه زیرزمین) با کارکردی فرهنگی و متشکل از یک سالن چند منظوره به ظرفیت ۳۸۰ نفر، موزه با رویکرد معرفی تهران و شهرداری تهران، فضاهای نمایشگاهی و عرضه محصولات فرهنگی، بام سبز و سالن رسانه و تشریفات برای رخدادهای مهم دیپلماتیک شهر احداث می‌شود و با تکمیل آن در ماه‌های پیش‌رو یکی از رخدادهای عمرانی منحصربه‌فرد در شهر تهران محقق خواهد شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4852 توسط admin و در روز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 ساعت ۱۶:۲۶:۳۶
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4848
۳ / ۲ / ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۸

رئیس اداره باز آفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان:؛

امکان استفاده از بسته تشویقی نوسازی مسکن در ۶ شهرستان سیستان و بلوچستان فراهم گردیده است

رئیس اداره باز آفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان از اجرای بسته تشویقی نوسازی مسکن در بافت های فرسوده ۶ شهرستان زاهدان، زابل، خاش، سراوان، زهک و گلشن این استان خبر داد.؛

سهیلا رضایی رئیس اداره باز آفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان: شرکت بازآفرینی شهری ایران با هدف تسهیل در نوسازی بسته های تشویقی ۱۹ بندی را تدوین و پس از تصویب در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به استان ها ابلاغ کرد.
وی افزود: این بسته های تشویقی مشوق های خوبی برای بهسازی و نوسازی مسکن در بافت فرسوده هستند که سازنده ها می توانند با استفاده از آن با کمترین هزینه نسبت به نوسازی مسکن خود اقدام کنند.
رئیس اداره باز آفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۳ شهرستان در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل مورد هدف بازآفرینی شهری هستند که در ۶ شهرستان ذکر شده این طرح اجرا و در بقیه شهرها نیز این طرح تعیین تکلیف شده است.
با بیان اینکه این مشوق‌های کالبدی براساس گروه‌بندی‌هایی مصوب شده‌اند، گفت: بر اساس شرایط بهره‌مندی و ضوابط تشویقی، این تقسیم‌بندی در چهار گروه انجام شده است.
رضایی ادامه داد: گروه اول شامل بازآفرینی یکپارچه در قالب بلوک شهری، گروه دوم نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله‌ای و گروه سوم شامل نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری می‌شود و گروه چهارم نیز نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع را در بر می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: مردم می‌توانند با مراجعه به شهرداری‌ها اقدام به پیگیری بهره‌مندی از شرایط و این بسته‌های تشویقی به منظور بازسازی و نوسازی بافت فرسوده کنند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4848 توسط admin و در روز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 ساعت ۱۶:۱۸:۰۹
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4843
۲۸ / ۱ / ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۱

مدیرعامل سازمان نوسازی تهران :؛

پروژه نفرآباد یکی از کاملترین پروژه های بازآفرینی کشور است / باغ راه فاطمه زهرا (س) در مراحل پایانیست

با هدف رفع چالش ها و تسریع پیشرفت پروژه ها ؛ نشست مدیرعامل سازمان نوسازی با پیمانکاران پروژه های بازآفرینی باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) و نفرآباد برگزار شد؛

مهدی هدایت در جلسه ای که با حضور تمامی پیمانکاران پروژه های بازآفرینی باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) و پروژه نفرآباد برگزار شد بر ضرورت تسریع در روند پیشبرد پروژه های مذکور تأکید کرد.
به گزارش بازآفرینی به نقل از سازمان نوسازی شهر تهران، هدایت اعلام کرد: پروژه بازآفرینی باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) که چند سالی است با هدف توسعه گردشگری و برقراری عدالت اجتماعی در حال ساخت است، به مرحله تکمیل و بهره برداری نزدیک شده و در طی ماه های آینده در دسترس شهروندان تهرانی قرار خواهد گرفت.
به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، طرح احداث باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) به وسعت حدود ۱۰ کیلومتر که با هدف کاهش شکاف اجتماعی، افزایش سرانه فرهنگی و رفاهی در سال ۱۳۸۳ شروع شده، با پیگیری های انجام شده و تلاش پیمانکاران فعال در پروژه به مرحله پایانی و بهره برداری نزدیک می باشد.
هدایت با بیان این که این طرح به عنوان محور گردشگری مناطق 17 و 18 محسوب شده و در ادامه به رودخانه کن متصل خواهد شد، عنوان کرد: در حال حاضر نیز ٩ پیمانکار در مسیر طرح در حال فعالیت هستند و اعتبار ۲۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل این طرح گردشگری تعیین شده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص پروژه بازآفرینی نفرآباد تصریح کرد: این پروژه یکی از کاملترین پروژه‌های بازآفرینی در کشور است که در ابعاد مختلف، بازآفرینی در آن صورت می‌گیرد. در محله نفرآباد هم مسکن الگو می‌سازیم و هم خدمات در حال افزایش است. دولت را هم پای کار آورده ایم تا بخشی از خدمات که در تکلیف قانونی دولت قرار دارد، انجام شود.
به گفته هدایت طرح ویژه محله تاریخی نفرآباد در اسفندماه ۱۴۰۰  تدوین و با همراهی‌های کمیسیون ماده ۵ در شهریورماه ۱۴۰۱ تصویب شده است و عملیات اجرایی این پروژه با پیگیری شهرداری و تلاش پیمانکاران در حال پیشرفت است.
گفتنی است در این جلسه چالش ها و ملاحظات پیمانکاران برای پیشبرد پروژه مطرح شد و در ادامه مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نکاتی را جهت رفع موانع و تسریع در روند پیشبرد و تکمیل پروژه ها متذکر شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4843 توسط admin و در روز سه شنبه 28 فروردین 1403 ساعت ۱۷:۴۱:۵۹
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4840
۱۴ / ۱ / ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۱

در نوروز سال جدید :؛

بناهای تاریخی شیراز با بیش از یک میلیون نفر بازدید کننده در صدر اماکن محبوب مسافرین نوروزی قرار گرفتند/ حافظیه محبوب ترین بنای تاریخی کشور در ایام نوروز بود

در نوروز امسال نظیر چندسال اخیر "شیراز" یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران نوروزی در تعطیلات آغاز سال نو بود و حافظیه با بیش از ۳۷۸هزار بازدید کننده در ایام نوروز محبوبترین بنای تاریخی کشور بود.؛

قریب به هفت قرن پیش کمتر کسی باور میکرد که بیت ( برسر تربت ما چون گذری همت خواه  که زیارتگه رندان جهان خواهد شد ) خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی روزگاری، عینا رنگ واقعیت به خود بگیرد و در تمام طول سال آرامگاه این شاعر رند و این عارف آزاده زیارتگاه رندان جهان باشد.

در زمانه کنونی ما اما ، پیشتر و بیشتر از رندان جهان ، رندان و غیر رندان ایران تربت “حافظشان” را عزیزتر از بسیاری از زیارتگاه ها و گردشگاه های دیگر در پهنه وسیع ایران دانسته و در هر فرصتی شیراز را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب میکنند و وقتی که به شیرازجان می رسند،حتما سراغ “خواجه اهل راز حافظ شیراز” نیز خواهند رفت . رندان برای دمی نفس کشیدن در پیرامون تربت شاعری که غزل فارسی را به عرش رساند و زیباترین و عارفانه ترین غزلیات فارسی را از خود به یادگار گزارد عزم سفر به شیراز و حافظیه اش میکنند و غیر رندان هم به هزار و یک دلیل دیگر ، مثلا آنکه شیراز ماهیتا دیاری مهمان نواز است؛ آنهم در پهنه ای خوش آب و هوا که حدودا در مرکز ایران قرارگرفته و دسترسی به آن از هر سمت آسان است و آنقدر جاذبه های گوناگون گردشگری در دل خود دارد که هر سلیقه ای از هر جنس را پاسخگو خواهد بود.

فضای بینظیر حافظیه و البته سعدیه و ارگ کریمخانی و در ترازی بسیار بالاتر تخت جمشید آنقدر مسحور کننده است که رندان را آرام و غیر رندان را رام خود میکند. فضاهایی که ذکرشان رفت در نوروز امسال یعنی سومین سال از صده جدید نیز مقاصد محبوب کشور برای گردشگران نوروزی بودند به شکلی که همین چهار مکان ویژه گردشگری یعنی حافظیه ، تخت جمشید ، سعدیه و ارگ کریمخانی به تنهایی پذیرای بیش یک میلیون گردشگر در شیراز بودند و البته میلیونها گردشگر دیگر را نیز به شیراز کشانده و نوروزی متفاوت را برای پایتخت سالهای دور کشورمان رقم زدند. حافظیه به تنهایی با ۳۷۸هزار و ۱۵۱ نفر، رتبه نخست محبوبیت بناهای تاریخی در کشور را به خود اختصاص داد و پس از آن تخت جمشید با ۳۱۱هزار و ۵۱۴ نفر بازدید کننده رتبه دوم؛ سعدیه با ۲۲۳هزار و ۳۱۴ نفر بازدید کننده رتبه سوم  و ارگ کریم‌خانی یادگار دوره پایتختی شیراز که ذکر آن رفت با ۱۴۰هزار و ۹۶۳ نفر بازدید کننده رتبه پنجم و بعد از کاخ موزه سعدآباد پایتخت فعلی قرار گرفتند.

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4840 توسط admin و در روز سه شنبه 14 فروردین 1403 ساعت ۱۸:۰۱:۴۱
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4835
۱۱ / ۱ / ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۷

سرپرست دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی:؛

اجرای مفاد بسته تشویقی بازآفرینی شهری در بیش از 500 شهر کشور / در 215 شهر کشور بسته بومی تشویقی بازآفرینی تدوین شده و به تصویب مراجع قانونی رسیده است.

محمد مهدی نوروزیان سرپرست دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی شهری ایران گزارشی از فعالیت‌های این دفتر در سال گذشته ارایه کرد.؛

به گزارش بازآفرینی سرپرست دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: با پیگیری مستمر و مجدانه همکاران اینجانب از ابتدای سال 1402 تا کنون در مجموع در 516 شهر در 30  استان این بسته اجرایی شده است. همچنین 215 شهر در 24  استان نیز بسته بومی خاص خودشان را تدوین و مصوب کرده‌اند و در حال اجرای بسته خاص خود هستند و انتظار می‌رود نرخ نوسازی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد این شهرها به دلیل وجود مشوق‌های کالبدی به همراه سایر مشوق‌های مالی و اداری، افزایش یابد.

تدقیق محدوده‌ های هدف بازآفرینی

نوروزیان تدقیق محدوده‌ های هدف بازآفرینی را از دیگر اقدام‌های این دفتر در سال گذشته برشمرد و گفت: محدوده و محلات هدف بازآفرینی شهر در سه گونه بافت تاریخی، بافت ناکارآمد میانی و سکونتگاه غیررسمی بر اساس مصوبات اخیر کمیسیون ماده 5 استان‏ها، بررسی و در سامانه سینام بارگذاری شد.

او ادامه داد: تاکنون در 146 شهر، 59 هزار و 400 هکتار محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی و در 638 شهر، 75 هزار و 375 هکتار بافت‌های ناکارآمد میانی شناسایی شده است. همچنین محدوده بافت‌های تاریخی در 201 شهر به مساحت 32 هزار و 734 هکتار تدقیق شد.  علاوه بر این طی سال 1402، محدوده‌ها و محلات هدف در 79 شهر بر اساس شاخص‌های جدید         (مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران مورخ 10/03/1400) شناسایی شده است.

گزارش عملکرد تهیه طرح‌های بازآفرینی شهری

او افزود: طی سال گذشته 42 طرح بازآفرینی شهری با اعتبارات دارایی‌های سرمایه‌ای در کل کشور به اتمام رسیده و اعتبارات لازم جهت تهیه  101 طرح بازآفرینی از محل منابع داخلی شرکت بازآفرینی شهری پیش بینی و به استان‌ها ابلاغ گردیده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4835 توسط admin و در روز شنبه 11 فروردین 1403 ساعت ۱۵:۰۷:۱۶
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4830
۷ / ۱ / ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲

مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار شرکت بازآفرینی شهری ایران:؛

سال گذشته 144 جلسه ستاد استانی و 672 جلسه ستاد شهرستانی بازآفرینی در سطح کشور برگزار گردیده است

منصور استادی مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار شرکت بازآفرینی شهری ایران گزارشی از  اقدام‌های شاخص این دفتر در سال 1402 ارایه کرد. استادی پیگیری تحقق مصوبات ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در دولت سیزدهم را از جمله فعالیت‌های این دفتر برشمرد؛

به گزارش بازآفرینی منصور استادی مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار شرکت بازآفرینی شهری ایران گزارشی از  اقدام‌های شاخص این دفتر در سال 1402 ارایه کرد. استادی پیگیری تحقق مصوبات ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در دولت سیزدهم را از جمله فعالیت‌های این دفتر برشمرد و توضیح داد: در دولت سیزدهم جلسه  پنجاه و ششم ستاد ملی بازآفرینی شهری برگزار شد که مصوبات جهت ابلاغ و اجرا به تایید رییس جمهور نیز رسید.

او در ادامه آماری از برگزاری جلسات ستادهای استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری و تصویب برنامه اقدام مشترک ارایه کرد و گفت: در سال جاری 144 جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان‌ها، 672 جلسه ستادهای بازآفرینی شهرستان و 380 کارگروه تخصصی برگزار شده است.

استادی ادامه داد: در فرآیند این جلسات برنامه اقدام مشترک محلات هدف در 297 شهر، 2028 محله(719 محله سکونتگاه غیررسمی، 1010محله بافت فرسوده و 299 محله تاریخی) با سهم آورده 50 درصد شهرداری و 50 درصد دستگاه‌های عضو ستاد در ستادهای شهرستان تایید و در ستادهای استانی تصویب شده است.

راه اندازی سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری

مدیرکل دفتر ستادملی بازآفرینی شهری پایدار، طراحی و راه اندازی سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری را یکی دیگر از اقدام‌های مهم این دفتر عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه به 35 اداره کل و 683 شهرداری شهرهای دارای محدوده مصوب  به منظور ثبت مصوبات جلسات ستادها، برنامه و عملکرد در حوزه تامین خدمات روبنایی و زیربنایی محلات و توانمندسازی ساکنین و ثبت اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده در محدوده‌های هدف، دسترسی داده شده است.

صدور سند رسمی مالکیت در سکونتگاه‌های غیررسمی

او ادامه داد: در قالب بند «ک » قانون بودجه سال 1401 و بند« م»  قانون بودجه سال 1402 تعداد 25 هزار و 51 پرونده در سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل و هزار و 328 فقره سند صادر شده است. در این زمینه لایحه ساماندهی اراضی تصرفی واقع در سکونتگاه‌های غیررسمی در کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیات دولت در دست بررسی و تصویب است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4830 توسط admin و در روز سه شنبه 7 فروردین 1403 ساعت ۱۶:۴۲:۴۹
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4827
۵ / ۱ / ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۹

معاون وزیر راه و شهرسازی:؛

طرح ویژه ای برای نوسازی بافتهای فرسوده به نام “شهید باکری” تدوین شده که در قالب آن ، عملیات نوسازی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در سال جدید کلید خواهد خورد

محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در دیدار پایان سال با کارمندان این شرکت ، به مرور اقدامات صورت گرفته در سال گذشته پرداخته و گفت ابتکار عمل مدیران و کارکنان مجموعه، مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف شرکت بوده و افزود: شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکنون با تکیه‌بر ابتکار و خلاقیت کارکنان خود توانسته با کمترین هزینه در مسیر اهداف شرکت گام بردارد.؛

به گزارش بازآفرینی ،مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در دیدار صمیمانه پایان سال با کارمندان این شرکت ضمن قدردانی از زحمات کارکنان، ابتکار عمل را مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف شرکت برشمرد و گفت: شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکنون با تکیه‌بر ابتکار و خلاقیت کارکنان خود توانسته با کمترین هزینه در مسیر اهداف شرکت گام بردارد و از شما می‌خواهم که باز هم ابتکار عمل به خرج دهید تا سال آینده با توان بیشتری راه خود را ادامه دهیم.

وی ضمن تقدیر از زحمات ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و نیز شهرداری‌ها در اجرای بسته‌های تشویقی تأکید کرد: آنچه می‌تواند این ساختار اداری بوروکراتیک را جان بدهد و بهره‌وری را افزایش دهد، همین ابتکار عمل و خلاقیت در انجام کارهاست.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم رکورد ۳۰ ساله نوسازی مسکن در بافت فرسوده شکسته شد، اظهار کرد: در اولین جلسه قرارگاه مسکن که با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، آمار صدور پروانه ساخت ۱۲۳ هزار واحد بود اما اکنون این آمار از مرز ۲۵۰ هزار واحد عبور کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این ۲۵۰ هزار واحد در ۷۳ هزار نقطه واقع شده‌است، تصریح‌کرد: باید در حوزه کیفی کار نیز ورود پیدا کرده و کیفیت نوسازی را ارتقا دهیم.

آیینی با اشاره به اینکه در اجرای طرح نهضت ملی مسکن بالغ بر ۷۱ درصد از برنامه بازآفرینی شهری محقق شده‌است، عنوان کرد: طی یک ماه اخیر ۲۲ هزار واحد پروانه صادر شده‌است و چنانچه هر ماه ۱۲.۵ هزار واحد صدور پروانه ثبت شود، برنامه ساخت ۱۵۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده محقق می‌شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار سند دار کردن اراضی تصرف سکونتگاه‌های غیررسمی را بزرگ‌ترین خدمت به ساکنان این بافت‌ها برشمرد و گفت: تاکنون ۲۵ هزار نفر متقاضی دریافت سند در اراضی تصرف ثبت نام کرده‌اند و سال آینده سند دار کردن اراضی عادی را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم.

وی محرومیت زدایی را یکی از رویکردهای شرکت بازآفرینی شهری ایران برشمرد و عنوان کرد: در حوزه خدمات روبنایی و زیر بنایی هزار و ۲۵۴ پروژه نیمه تمام در دست اجراست که از این میان ۷۳۸ پروژه به اتمام رسیده است. همچنین تاکنون شرکت بازآفرینی شهری ایران برای بهسازی و آسفالت ۲ هزار و ۵۰ کیلومتر طول از معابر خاکی محلات هدف کارسازی کرده و بنا داریم در سال آینده نیز هزار کیلومتر دیگر را کارسازی کنیم.

آیینی با اشاره به اینکه سال گذشته دو پویش «بم، سفیر نوسازی برای ایران قوی» و «نهال نو خانه نو- با دست تو برای تو» را با همکاری ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و شهرداری‌ها برگزار کردیم، ادامه‌داد: سال آینده نیز طرح شهید باکری را به‌شکل کمی و کیفی اجرا خواهیم کرد. اهداف کمی طرح شهید باکری عبارتند از تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده و نوسازی مسکن که در این طرح عملیات نوسازی ۱۵۰ هزار واحد در سال آتی کلید می‌خورد. بهره برداری از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، اعطای ۵۰ هزار فقره اسناد تصرفی و عادی، شتاب بخشی به نوسازی مسکن با محوریت محرومیت زدایی در قالب برنامه جامع اقدام مشترک و آموزش شغلی ۵۰ هزار نفر از ساکنان محلات هدف از دیگر برنامه‌های این طرح به‌شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی به بخش کیفی طرح شهید باکری اشاره کرد و توضیح داد: پایش مردمی پروژه‌های محرومیت زدایی و نوسازی مسکن از طریق نرم‌افزار، تدوین و ابلاغ بسته نما و منظر در بافت فرسوده شهری، تدوین بسته تشویقی تاریخی و اجرای طرح کلید به کلید از دیگر اهداف این طرح است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد؛ سال آینده همکاری با شهرداری‌ها افزایش یابد و شهرهای بیشتری بسته تشویقی را اجرا کنند و با همدلی و همراهی به‌سوی کاهش محرومیت و کاهش بافت‌های ناکارآمد و فرسوده گام برداریم.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری بازآفرینی طی شماره 4827 توسط admin و در روز یکشنبه 5 فروردین 1403 ساعت ۱۵:۱۹:۳۳
© Copyright 2024 https://bazafarini.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر