کد خبر : 3611
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۸:۴۵

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور: بیش از ۱۴۰۰ شهر و ۳۸ هزار روستا در کشور داریم که هر کدام موزه هایی بدون ثبت هستند

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور: بیش از ۱۴۰۰ شهر و ۳۸ هزار روستا در کشور داریم که هر کدام موزه هایی بدون ثبت هستند

به گزارش بازآفرینی ، مهدی جمالی نژاد روز چهارشنبه در تماس ویدئو کنفرانسی با اجلاس ملی سازندگان حرفه ای مسکن و ساختمان در یزد افزود: نداشتن سبک معماری  دغدغه‌ای است که از دهه هشتاد تاکنون مطرح است؛ باید شهر و ساختمانهایی داشته باشیم که آسایش و آرامش داشته باشد و شهر ایرانی اسلامی باید اینگونه

به گزارش بازآفرینی ، مهدی جمالی نژاد روز چهارشنبه در تماس ویدئو کنفرانسی با اجلاس ملی سازندگان حرفه ای مسکن و ساختمان در یزد افزود: نداشتن سبک معماری  دغدغه‌ای است که از دهه هشتاد تاکنون مطرح است؛ باید شهر و ساختمانهایی داشته باشیم که آسایش و آرامش داشته باشد و شهر ایرانی اسلامی باید اینگونه باشد.

وی ادامه داد: واژه ها باید همه جانبه نگر و همه موارد را در نظر بگیرد و طرح هایی که تهیه می شود ، حیا و تواضع و احساس امنیت و تبادل و توکل دیده شده و در نظر گرفته شود و شهرهای دانایی محور، تاب آور ، خلاق و محیط زیستی، مصداق همین طراحی و نمونه بارز شهرهای ایرانی اسلامی است.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: باید معماری ما هم در این حوزه فعال شود و مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی هم بر معماری ایرانی  اسلامی تاکید دارد اما متاسفانه با وجود همه این تمهیدات در عمل چیزی حادث نشده است.

جمالی نژاد افزود: در توسعه شهرها باید بازاندیشی، بازخواهی و باز آفرینی همراه با هم  مد نظر قرار گیرد و هر کجا عملکرد اجتماعی دارد باید ترمیم شود و نگاه مردمی بیشتری داشته باشیم و فقط نگاه حاکمیتی نباشد.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه بازآفرینی شهرها باید جدی گرفته شود یادآور شد: بیش از ۱۴۰۰ شهر و ۳۸ هزار دهیاری در کشور داریم که هر کدام موزه های بدون ثبت هستند و هر کدام شاخص خود را دارند و اگر بخواهیم مسکن را پویا کنیم باید با نگاه به این داشته ها انجام شود و توسعه متوازن و عادلانه خدمات در مسکن ملی باید همزمان با همه کشور انجام گیرد .

جمالی نژاد ادامه داد: صنعت ساختمان در ارتباط با ۳۰۰ شغل است و می تواند در موارد اجتماعی بسیار موثر باشد و ساخت مسکن در حوزه اجتماعی می تواند ثمرات بسیار مثبتی را داشته باشد .

وی افزود: چون قرار است پهنه های جدیدی را در مسکن ملی داشته باشیم باید این واحدها بر اساس  توجه به نقاط بلاخیز و از جهت مانایی و پایایی ساخته شود و البته در کنار همه این موارد باید توزیع متوازن ساخت و سازها نیز در نظر گرفته شود و این ساخت و ساز در روستاها هم انجام شود.

معاون عمرانی وزیر کشور ادامه داد: در ساخت و سازهای مسکن ملی باید به سمتی حرکت کنیم که  بر اساس فرهنگ ایرانی اسلامی باشد و  افزایش جمعیت نیز متوازن انجام شود و فقط متمرکز به نقاط مرکزی استان و شهرستانها نشود و در همه نقاط این مسکن ها ساخته شود .

جمالی نژاد اظهار داشت : فعالیت های انجام شده استان یزد در این زمینه می تواند الگویی برای سایر نقاط کشور باشد ؛  یزدی ها خلاق و مبتکر و فرهنگ ساز و تمدن ساز هستند و ایده های خلاقانه و نوآورانه داشتند و امیدواریم این اجلاس نیز نقطه عطفی برای ساخت و ساز و برنامه ریزی شهری باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.