کد خبر : 4476
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۸

مدیرعامل سازمان نوسازی تهران خبر داد :

تصویب طرح موضعی محدوده محله کن در کمیسیون ماده پنج

تصویب طرح موضعی محدوده محله کن در کمیسیون ماده پنج
محله کن با جمعیت حدود 17736 نفر در ناحیه 2 منطقه 5 واقع شده و حوزه مداخله طرح موضعی محله کن  به مساحت حدود 9/75 هکتار، شامل 2861 قطعه می‎باشد که از این مقدار 3/65 هکتار آن در بافت فرسوده مصوب ملاک عمل واقع شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، در ارتباط با محدوده بافت محله کن، آنچه حائز اهمیت است، شرایط حیاتی و بحرانی این محدوده از منظر فرسایش بافت ارزشمند روستایی و ساخت و سازهای ناهمگون با معابر ارگانیک آن و همچنین تغییرات اجتماعی ناشی از مهاجرت اهالی بومی از بافت است.

️ هدایت با بیان این که عدم استقبال اهالی به دلیل نبود صرفه اقتصادی ساخت بنا در حداکثر سه طبقه، طبق ضوابط و مقررات طرح تفصیلی ملاک عمل، مانع از به جریان افتادن فرایند نوسازی و تشدید فرسودگی بافت شده بود، خاطرنشان کرد: با پیگیری مستمر نمایندگان اهالی محله و افزایش مطالبات عمومی، بازنگری طرح تفصیلی ملاک عمل با عنوان طرح «بازآفرینی بافت ارزشمند روستایی کن» در قالب برنامه ‏ریزی مشارکتی و با محوریت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و برگزاری جلسات متعدد و بررسی طرح در کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران و اخذ نظرات اهالی و مسئولان و مدیران شهری، از سال 1401 در دستور کار دفتر توسعه محله کن قرار گرفت و طرح بازنگری در تاریخ 05/04/1402 به تصویب کمیسیون ماده پنج شهر تهران رسید.

️هدایت در خصوص رويكرد كلي طرح «بازآفرینی بافت ارزشمند روستایی کن» تصریح کرد: در این رویکرد ضمن اعطاي بسته تراكم تشويقي بافت فرسوده متناسب با ساختار کالبدی و ارگانیک محله و هدایت نحوه تجمیع و نوسازی قطعات جهت دستیابی به الگوی بهینه تجمیع، اتخاذ تدابيري جهت تامین مسكن معوض برای ساکنین واقع در محدوده طرح که به دلایل مختلف از جمله قرارگیری ملک در طرح تعریض یا بازگشایی معابر یا عدم امکان تجمیع ملک با پلاک‏ های همجوار، امکان تخریب و نوسازی ندارند، مدنظر قرار گرفته شده است.

️مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه یکی از مهمترین مسائل و مشکلات محله کن، مشکلات ثبتی و حقوقی و عدم وجود اسناد رسمی مالکیت برای بخش قابل توجهی از قطعات است، متذکر شد: جهت تحقق فرایند نوسازی بافت فرسوده، در طرح مصوب مشوق هایی از جمله ایجاد امکان صدور پروانه تخریب و نوسازی برای املاک فاقد سند بر مبنای مساحت وضع موجود، فراهم شده است.

️هدایت افزود: توجه به ساختار شبکه ارتباطی، حمل‏ و نقل عمومی، عناصر طبیعی و ارزش‏های اکولوژیکی، تعریف مرکز ثقل عملکردی در ساختار کالبدی و استخوانبندی محله با هدف افزایش عملکرد ترافیکی و تقویت فضاهای باز جمعی در مجاورت ابنیه مذهبی از دیگر اصول موثر در بازنگری طرح است.

️به گفته هدایت محدوده طرح شامل سه پهنه اصلی سکونت، خدمات و فعالیت است و تلاش شده در هر سه حوزه، ضوابط تشویقی متناسب با ماهیت محدوده، درنظرگرفته شود.

️مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن تراکم تشویقی مصوب و امکان ساخت و ساز تا چهار و پنج طبقه، طبق ضوابط و مقررات طرح، فرایند نوسازی در محله کن تسهیل و تسریع شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.