کد خبر : 3725
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶

گزارش ایرنا درباره بازآفرینی شهری در کهکیلویه و بویراحمد

گزارش ایرنا درباره بازآفرینی شهری در کهکیلویه و بویراحمد

بافت های فرسوده بیشتر در زمره مناطق محروم شهر از نظر اقتصادی، اجتماعی و کالبدی هستند و این عوامل نارضایتی ساکنان، عدم پویایی و نشاط و رونق حیات شهری را در پی داشته است. این بافت ها همچون زخمی بر پیکر شهرها بوده اند که باید قاعدتاً برای آنها فکری می شد و بازآفرینی به

بافت های فرسوده بیشتر در زمره مناطق محروم شهر از نظر اقتصادی، اجتماعی و کالبدی هستند و این عوامل نارضایتی ساکنان، عدم پویایی و نشاط و رونق حیات شهری را در پی داشته است.

این بافت ها همچون زخمی بر پیکر شهرها بوده اند که باید قاعدتاً برای آنها فکری می شد و بازآفرینی به عنوان بهترین رویکرد معرفی شد.

طبق نظر کارشناسان، ﺑﺎزآﻓﺮﯾﻨﯽ ﺷﻬﺮی ﻣﻔﻬﻮﻣﯽ ﺟﺎﻣﻊ و روﯾﮑﺮدی ﯾﮑﭙﺎرﭼﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﻣﻌﺎﺻﺮﺳﺎزی و اﺣﯿﺎی ﺑﺎﻓﺖﻫﺎی ﺷﻬﺮی اﺳﺖ ﮐﻪ از اﺑﻌﺎد ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﻫﻨﺮی، اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، زﯾﺴﺖﻣﺤﯿﻄﯽ و اﻗﺘﺼﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار اﺳﺖ.

ﺑﺎزآﻓﺮﯾﻨﯽ شهری منجر به ﺑﻬﺒﻮد ﺑﺨﺶ اﻗﺘﺼﺎدی ﻣﺤﻠﻪ ﯾﺎ ﺷﻬﺮ، اﻓﺰاﯾﺶ اﺷﺘﻐﺎل، ﺗﺸﻮﯾﻖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری و رﺷﺪ ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر و رﻓﻊ ﺻﺪﻣﺎت اﻗﺘﺼﺎدی ﺷﺪه و ﻧﯿﺰ ﺧﻠﻖ ﮐﺎرﮐﺮدﻫﺎی اﻗﺘﺼﺎدی ﺟﺪﯾﺪ ﻣﯽ شود.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این باره می گوید: از سال ۹۶ تاکنون ۴۵ پروژه اجرایی و ۱۸ پروژه تملیکی در زمینه بازآفرینی شهری در شهرهای استان اجرا شده است.

علی کاظم بدخشان نژاد افزود: همچنین در این سال ها بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه طرح ها شده است.

وی تاکید کرد: پروژه هایی همچون ایجاد مدرسه در سه شهر استان، ایجاد خانه بهداشت در ۲ شهر، ساخت پارک محله ای در سه شهر، آسفالت در چهار شهر و جدول گذاری در سه شهر استان از جمله طرح های اجرا شده در این مدت بوده است.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: اجرای این طرح سبب افزایش سرانه خدمات در مناطق می شود و سطح کمی و کیفی محلات هدف از نظر محیط زندگی بهبود می یابد.

وی افزود: روح جدید به محله های فرسوده دمیده خواهد شد و نابرابری های فضایی ترمیم می شود و و در نهایت استاندارد زندگی و کیفیت زندگی ارتقا پیدا می کند.

بدخشان نژاد تصریح کرد: امسال پیشنهاد ۲۰ پروژه بازآفرینی شهری در کهگیلویه و بویراحمد با مبلغ ۶۰ میلیارد تومان اعتبار به تهران پیشنهاد شده است که این طرح ها پذیرفته شده اند.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال همچنین ۸۰۰ تن قیر با حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار استان پیشنهاد داده است که این میزان قیر به استان در روزهای اخیر تخصیص یافته است.

وی عنوان کرد: طرح بازآفرینی شهری با هدف نوسازی، محکم سازی و بهسازی محله های فرف یا همان بافت های فرسوده است که قدمتی بیش از ۳۰ سال دارند و دارای معابر، ساختمان ها و کوچه های تنگ و تو در تو هستند.

بدخشان نژاد ادامه داد: پای شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهرداری دهدشت، یاسوج و دیگر شهرها در اجرای طرح بازآفرینی شهری می لنگد و مکاتبات را بسیار دیر پاسخ می دهند.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: شهرداری دهدشت همکاری بسیار ضعیفی با این طرح دارد و با اینکه چندین بار مکاتبه صورت گرفته اما پاسخی نمی دهند و باعث شده اند کار با سرعت کمتری پیش رود.

وی افزود: کارهای فرهنگی و آموزشی نیز با کمک سازمان فنی و حرفه ای در این مناطق در دست اجراست و هنرها و حرفه هایی از جمله خیاطی، قالی بافی و موارد دیگر به ساکنان ارائه می شود.

بیشتر بافت های فرسوده و ناکارآمد کهگیلویه و بویراحمد در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت قرار دارند و سه گونه بافت باعنوان محدوده تاریخی، سکونتگاه غیر رسمی و بافت میانی فرسوده وجود دارد.

۱۵۹ هزار نفر از جمعیت شهرهای مختلف استان از جمله یاسوج، دوگنبدان و دهدشت در سکونتگاه‌های ناکارآمد و بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند.

۲ هزار و ۸۲ هکتار سکونت‌گاه غیر رسمی و بافت فرسوده در شهرهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع یک درصد مساحت کشور را دارد و یکی از کوچک‌ترین استان‌های کشور است.

این استان ۷۲۶ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۴ درصد آن در شهرها و ۴۶ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.