کد خبر : 3522
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷

هدف گزاری برای اجرای ۵۵ طرح بازآفرینی شهری در ۱۲۰ هکتار بافت شهری گناباد

هدف گزاری برای اجرای ۵۵ طرح بازآفرینی شهری در ۱۲۰ هکتار بافت شهری گناباد

به گزارش بازآفرینی به نقل از ایرنا : سرپرست شهرداری گناباد از اجرای طرح های بازآفرینی شهری در اولویت نخست در ۱۲۰ هکتار و در اولویت دوم در ۵۵ هکتار در این شهر خبر داد . وی ادامه داد: در مجموع ۵۵ طرح بازآفرینی شهری با صرف اعتبار ۸۳۰ میلیارد ریال در سطح شهر گناباد

به گزارش بازآفرینی به نقل از ایرنا : سرپرست شهرداری گناباد از اجرای طرح های بازآفرینی شهری در اولویت نخست در ۱۲۰ هکتار و در اولویت دوم در ۵۵ هکتار در این شهر خبر داد .

وی ادامه داد: در مجموع ۵۵ طرح بازآفرینی شهری با صرف اعتبار ۸۳۰ میلیارد ریال در سطح شهر گناباد اجرا می شود.

شهردار گناباد گفت: در اجرای طرح بازآفرینی شهری این شهر به هفت محله تقسیم شده است و طرحهای مربوطه بعد از اخذ اعتبارات لازم در آنها اجرا می شود.

حسن زاده افزود: اجرای طرح بازآفرینی شهری به عنوان یکی از نیازهای مهم عمران و نوسازی فضای کالبدی گناباد نیازمند توجه بیشتر مسوولان و اختصاص اعتبار لازم و برنامه ریزی برای اجراست.

غلام رضا مرادی مسوول نظام مهندسی ساختمان گناباد نیز در همین زمینه افزود : با توجه این که ۸۰ درصد بافت این شهرستان فرسوده است اجرای طرح بازآفرینی شهری از نیازهای مهم توسعه و عمران گناباد است و باید با اهتمام بیشتر مسوولان ذیربط و اختصاص اعتبار لازم اجرای آن در آینده نزدیک آغاز شود و سرعت یابد.

بازآفرینی شهری به عنوان یک واژه عام مفاهیم دیگری نظیر بهسازی، نوسازی، بازسازی، توانمند سازی و روان بخشی شهری را در بر می گیرد و به مفهوم احیا، تجدید حیات و نوزایی شهری و به عبارتی دوباره زنده شدن شهر است.

در بازآفرینی شهری، توسعه شهری به مفهوم رشد کمی عناصر کالبدی شهر برای اسکان جمعیت و ارتقای کیفیت زندگی، در قالب طرح های توسعه شهری رخ خواهد داد

بافت کهن و قدیمی شهرها به واسطه قدمت تاریخی و وجود عناصر با ارزش تاریخی، موقعیت مناسب ارتباطی، دربرگیری بازار اصلی شهر و قلب تپنده اقتصادی آن دارای ارزش و جایگاه منحصر به فردی در ساختار فضایی و کارکردی شهر است، این بافت ها با مشکلات و موانع ساختاری و عملکردی خاصی در ابعاد مختلف مواجه هستند.

رویکرد بازآفرینی پایدار یکی از جدید ترین رویکردهای پذیرفته شده جهانی در مواجه با بافت های فرسوده است و طرح های بازآفرینی سعی در استفاده از ظرفیتهای موجود در مناطق فرسوده را دارند تا با بهره گیری از مشارکت گسترده عمومی با صرف کمترین بودجه، حیات اجتماعی و رونق اقتصادی را به بافت بازگردانند.

مرکز شهرستان گناباد با ۲ بخش مرکزی و کاخک، چهار شهر گناباد، بیدخت، کاخک و روشناوند و ۱۱۲ روستا در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.