کد خبر : 4468
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۷

مدیرعامل سازمان نوسازی تهران :

نوسازی بافت های فرسوده منافع چه افرادی را به خطر می اندازد؟

نوسازی بافت های فرسوده منافع چه افرادی را به خطر می اندازد؟
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به رویکرد انتقادی و سنگ اندازی برخی از رسانه ها با هدف ناکارآمد جلوه دادن و تضعیف اقدامات مثبت مدیریت شهری، به منظور شفاف سازی و آگاهی بخشی هر چه بیشتر به مخاطبان، توضیحاتی را در خصوص رویکردها و اقدامات سازمان نوسازی در حوزه قرارگاه جهادی مسکن و تأمین مسکن معوض پروژه های نوسازی ارائه کرد
به گزارش بازآفرینی ، مهدی هدایت با بیان این که به رغم نیاز سالانه به 150 هزار واحد مسکونی، در ده سال اخیر تنها سالانه برای 65 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده است، تصریح کرد: این حقیقت تلخ در افزایش بیش از 2000 درصدی قیمت مسکن و رشد 4 برابری جمعیت حاشیه نشین و اخراج شهروندان از تهران بی اثر نبوده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت رونق بخشی در حوزه مسکن و قانون جهش تولید مسکن، یادآور شد: با تشکیل قرارگاه جهادی مسکن که مسئولیت پیشبرد مأموریت های آن بر عهده سازمان نوسازی شهر تهران قرار دارد، تاکنون حدود 170 هزار واحد وارد مراحل نهایی صدور پروانه شده و در این روند، شهرداری علاوه بر تسهیل گری و مانع زدایی، بخشی از اراضی متعلق به خود را نیز برای پیشبرد مسئولیت تأمین مسکن اختصاص داده است.
به گفته این مقام مسئول، تأمین مسکن جایگزین برای حمایت از نوسازی بافت های فرسوده در کنار پیشبرد مأموریت های قرارگاه جهادی مسکن در دستور کار سازمان نوسازی قرار گرفته و این سازمان ضمن تسهیل فرآیندهای مربوطه، با مشارکت در پروژه ها، سعی دارد قدرالسهم حاصل از کارسازی عوارض را به عنوان مسکن معوض و یا عواید به دست آمده از واگذاری آن ها به عنوان منابع مورد نیاز را صرف نوسازی بافت های فرسوده نماید.
 هدایت افزود: لازم به توضیح است که این موضوع مهم در اکثر مصوبات اخیر کمیسیون ماده 5 منعکس شده و محل مصرف عواید حاصل که تماماً بایستی در نوسازی بافت فرسوده هزینه شود نیز مشخص شده است.
وی به طرح موضعی محله گلاب دره اشاره کرد و توضیح داد: زمین پروژه سوهانک به مساحت 2600 مترمربع با حفظ درختان موجود و با سطح اشغال 45 درصد به مسکن اختصاص پیدا کرده و در مصوبه کمیسیون ماده 5 تصریح شده است که عواید حاصل از پروژه صرف ساماندهی اراضی گلاب دره شود.
هدایت یادآور شد: در توافقات صورت گرفته (نظیر 30-70) 70 درصد متعلق به شهر بوده و به دلیل پراکندگی در شهر، شهرداری می تواند برای انتظام بخشی به این منابع، بخشی از آن ها را در قالب بانک زمین و به صورت هدفمند صرف نوسازی، تأمین خدمات و بازگشایی معابر در محدوده های کم برخوردار نماید.علی القاعده خدمات مورد نیاز و اختصاصی پروژه های مستقر در 30 درصد باقی مانده زمین بایستی در همان محدوده تأمین شود. امری که در دوره اخیر در مصوبات کمیسیون ماده 5 به آن توجه شده است.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.