کد خبر : 2630
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۹:۰۹

مدیرکل راه و شهرسازی قم : احیا ۱۲ درصد از بافت فرسوده قم

مدیرکل راه و شهرسازی قم : احیا ۱۲ درصد از بافت فرسوده قم

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم اظهار کرد: با اجرای پروژه‌های محرک توسعه از جمله کف‌سازی،جداره‌سازی، پروژه‌های کالبدی و نیز اعطای تسهیلات به مالکان در حدود ۱۲درصد از بافت فرسوده شهر قم احیا شده است.  حسن صبوری فخار مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در گفت و گو با خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران به

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم اظهار کرد: با اجرای پروژه‌های محرک توسعه از جمله کف‌سازی،جداره‌سازی، پروژه‌های کالبدی و نیز اعطای تسهیلات به مالکان در حدود ۱۲درصد از بافت فرسوده شهر قم احیا شده است.

 حسن صبوری فخار مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در گفت و گو با خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران به بیان اقدام‌های انجام شده در حوزه بازآفرینی شهری  پرداخت و گفت: مساحت بافت فرسوده مصوب شهر قم هزار و ۵۸۷ هکتار است و با اجرای پروژه‌های محرک توسعه از جمله کف‌سازی، جداره‌سازی، پروژه‌های کالبدی و نیز اعطای تسهیلات به مالکان در حدود ۱۲درصد از بافت فرسوده شهر قم احیا شده است.

او با اشاره به این که سال گذشته و در قالب توانمندسازی تعداد ۲۴پروژه در ۱۰ محله از محلات مصوب سکونتگاه‌های غیر رسمی در استان قم اجرا شد، توضیح داد: در سنوات اخیر نیز تعداد ۹ پروژه کالبدی و ۲دفتر تسهیلگری در ۱۴محله از محلات تاریخی و بافت فرسوده شهر قم، ۱۰پروژه کالبدی و همچنین اجرای آسفالت معابر در 5 محله از سکونتگاه‌های غیر رسمی اجرا شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم، مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرای استان قم را این گونه برشمرد و گفت: احداث مدرسه ثامن الاحجج محله آذر، احداث کلانتری شماره 13 محله خاکفرج، توسعه و تکمیل مرکز جامع سلامت خازنی محله شیخ آباد و احداث واحد آموزشی در زمین شیخ آباد از اصلی‌ترین پروژه های بازآفرینی شهری استان قم به شمار می رود.

او ادامه داد: علاوه بر این احداث فضای ورزشی شهرک فاطمیه در محله فاطمی، ساماندهی فضای عمومی و محلی گذر عشقعلی ، ساماندهی امتداد محور امامزاده شاه حمزه در محله آذر، محوطه‌سازی امامزاده عبدالله در ابتدای جاده جعفریه  در قالب کمک به شهرداری را  نیز می‌توان به موارد بالا افزود.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان قم یکی از سیاست‌های نوین در بازآفرینی بافت‌های نابسامان شهری، انجام اقدام‌ها و پروژه‌های محرک توسعه با هدف تسریع و تسهیل فرآیند تحول در این بافت‌ها و با بهره‌گیری از مشارکت و توان اجتماعی ساکنان و استفاده از ظرفیت‌های محلی است.

ممانعت از مهاجرت، مهم‌ترین تاثیر نوسازی بافت‌های فرسوده

او ادامه داد: پروژه‌های محرک توسعه اجرا شده در محلات ناکارآمد شهری به عنوان بستر کارکردهای اجتماعی و اقتصادی، منزلت اجتماعی و اقتصادی در این بافت‌ها را ارتقا بخشیده و انگیزه مشارکت در فرآیند‌های بهسازی و نوسازی را در جامعه محلی افزایش داده است. همچنین اجرای این پروژه‌ها باعث تمایل بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بافت‌های ناکارآمد خواهد شد؛ ممانعت از مهاجرت جمعیت محلات، حفظ هویت اجتماعی- فرهنگی محلات، جلوگیری از مهاجرت‌های درون شهری که منجر به ناهماهنگی مطالبات و عدم توازن سرانه‌های شهری می شود، از دیگر تاثیرات اجرای این پروژه‌ها به شمار می رود.

او با اشاره به این که اکثر این پروژه‌ها از سال 98 کلید خورده و تا سال 1400 به اتمام می رسد، در پاسخ به این که پروژه ها چند درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اظهار کرد: مدرسه ثامن 40 درصد، فضای ورزشی شهرک فاطمیه 65 درصد، مرکز جامع سلامت خازنی 20 درصد، ساماندهی گذر عشقعلی 27 درصد، کلانتری 13 خاکفرج 25 درصد، ساماندهی محور شاه حمزه 35 درصد، مدرسه شیخ آباد 75 درصد و محوطه سازی امامزاده عبدالله 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

تشکیل کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد

صبوری با اشاره به اقدام‌های انجام شده در زمینه کاهش حاشیه نشینی عنوان کرد: برای این منظور کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد به ریاست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تشکیل شد و مصوباتی از جمله نظارت شهرداری توسط پلیس ساختمان برای جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز به تصویب رسیده است. علاوه بر این سیاست‌گذاری به منظور جلوگیری از گسترش بافت‌های حاشیه شهر و رفع معضل بافت‌های شکل گرفته و ارائه خدمات عمرانی توسط اداره کل یا شهرداری به این بافت‌ها از دیگر فعالیت های انجام شده در این زمینه محسوب می شود.

او با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: اعطای تسهیلات به منظور نوسازی واحدهای مسکونی، تاسیس دو دفتر تسهیلگری در محلات باغ پنبه و دروازه ری، بخشودگی عوارض توسط شهرداری قم، تملک املاک واقع در مسیرهای جدیدالاحداث توسط شهرداری، احداث پروژه‌های کالبدی، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه ساکنان و مدیران شهری، ساماندهی گذرهای تاریخی واجد ارزش، تملک خانه‌های تاریخی و بهسازی 12 محور تاریخی- فرهنگی از جمله فعالیت‌های انجام شده در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده به شمار می رود.

صبوری با بیان این که در سال جاری نیز پیش‌نویس چند برنامه مختلف تهیه و تنظیم شده است، در این باره اظهار کرد: تنظیم پیش نویس موافقت‌نامه به مبلغ 184.800 میلیون ریال برای احداث 11 پروژه در محلات نیازمند بازآفرینی شهری، تنظیم پیش نویس موافقت‌نامه به مبلغ 358.250 میلیون ریال ( از ردیف ساماندهی و بهسازی کلانشهرهای مذهبی) برای احداث 13 پروژه که هنوز با سازمان برنامه و بودجه مبادله نشده است از جمله فعالیت‌ها در این خصوص به شمار می رود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.