کد خبر : 4532
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹

با حضور شهردار منطقه 19 صورت گرفت:

ارایه توضیحات شهردار منطقه 19 در خصوص حادثه ریزش ساختمانها در صحن شورا / فرهادی :به هیچ عنوان برای تخریب از مواد منفجره استفاده نکردیم

ارایه توضیحات شهردار منطقه 19 در خصوص حادثه ریزش ساختمانها در صحن شورا / فرهادی :به هیچ عنوان برای تخریب از مواد منفجره استفاده نکردیم
شهردار منطقه ۱۹ تهران گفت: تمام تخلفات ساختمانی و نابسامانی های برخی مشاغل مستقر در محل همچون ضایعات فروشان و کلونی ها و مافیای فساد در ساخت و ساز متأسفانه در زمین های موقوفه رخ می دهد.

تورج فرهادی در یکصد و شصت و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حادثه ریزش ساختمان در منطقه ۱۹، اظهار کرد: اعضای شورا به صورت تلفنی و حضوری در جریان موضوع قرار گرفتند اما گزارش اقدامات انجام شده در این جلسه ارائه خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه متأسفانه همکاران ما در سامانه ۱۳۷ که خالصانه مشغول به کار بودند در کنار نیروهای پلیس در این حادثه جان باختند، یادآور شد: منطقه ۱۹ جنوبی و دارای ظرفیت های بی شمار است و با توجه به وجود شهر فرودگاهی و شهر آفتاب و اثرگذاری آن بر مباحث کلان اقتصادی و خدماتی، این منطقه بسیار مهم است اما متأسفانه از خدمات اولیه محروم است.

وی با اشاره به اینکه هموطنان ۲۳ استان و گردشگران خارجی از این منطقه وارد تهران می شوند، خاطرنشان کرد: ۳۲ هزار هکتار  وسعت شهر آفتاب، دو هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه و ۱۵ هزار هکتار وسعت شهر فرودگاهی از ویژگی های این منطقه به شمار می رود و ظرفیتی برای کل کشور محسوب می شود.

فرهادی تأکید کرد: تمام تخلفات ساختمانی و نابسامانی های برخی مشاغل مستقر در محل همچون ضایعات فروشان و کلونی ها و مافیای فساد در ساخت و ساز متأسفانه در زمین های موقوفه رخ می دهد. در واقع، در ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه تمام تخلفات در ۴۰۰ هکتار موقوفه رخ می دهد و در هزار و ۷۰۰ هکتار باقی مانده تخلفاتی این چنینی نداریم که موضوعی حائز اهمیت است و به ۱۵۰ سال قبل که موقوفه شکل گرفته و در اختیار کشاورزان بوده، برمی گردد. به تدریج با مهاجرت های شکل گرفته از پیش از انقلاب، این محدوده از حالت روستایی خود خارج و به سمت شهر شدن پیش رفت.

وی با بیان اینکه متولیان موقوفه مدیریتی را که باید روی این زمین نداشتند، گفت: ۳۲ کوره آجرپزی موجود به اوایل دوره پهلوی برمی گردد که قرار بود با این کوره ها ساخت و ساز در کل تهران مدیریت شود.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه اراضی کشاورزی در این سالها دست به دست شدند و بخش اعظمی از آن شامل ۴۳۰ هکتار وارد محدوده شهری شدند، تصریح کرد: البته وسعت این زمین ها هفت هزار هکتار است اما مشکل ما با ۴۳۰ هکتاری است که در محدوده شهری قرار گرفته و زمانی که باید مالک اجازه ورود و ساخت و ساز را نمی داد، غفلت شد و عده ای با کاغذهایی در دست ادعای مالکیت می کنند و صاحب موقوفه آنها را به عنوان مالک نمی شناسد.

در یک عملیات ۸۵ هکتار از اراضی را آزاد کردیم

فرهادی اعلام کرد: تمام سطح املاک مربوط به موقوفه در قطعه بندی ها بین مردم توزیع شده و شاهد این بودیم که در جریان اغتشاشات و در همان روزهای اول، هرکسی که کاغذی در دست داشت اقدام به دیوارکشی کرد و ما تصاویر این اقدامات را در شورا در همان روزها ارائه دادیم. ما در یک عملیات ۸۵ هکتار از اراضی را آزاد کردیم.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از ساخت و سازها غیر مجاز و تصرفی هستند، گفت: در این اراضی اقدامات غیرمجاز انجام می شود که منجر به آلودگی و آسیب های اجتماعی شده است و در فضاهای داخل بافت ها، تمام اراضی را دیوارکشی کردند و در چند عملیات با حضور نیروی انتظامی و یگان حفاظت با این ساخت و سازها برخورد شد و سوله سازی و تجاری سازی را نیز مورد برخورد قرار دادیم و زمین های باز را پس گرفتیم.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه تعداد زیادی از سوله و بخشی از ساخت و سازهای تجاری را تخریب کردیم، گفت: در داخل بافت لکه های بزرگی را برای اینکه دسترسی را سخت تر کنند، پیش بینی کرده و اقدام به ساخت کردند و فیلم ها و تصاویری موجود است که نشان می دهد ۶۰ همکار ما در برخوردها مجروح و اخیرا نیز نیروهای ما در همین راستا جان باختند.

انجام عملیات تخریب با حضور دو هزار نیروی پلیس 

وی افزود: ما کلاه‌خد، سپر و لباس های خاص برای نیروها تهیه کرده بودیم چراکه برخوردها به میدان جنگ تبدیل شده بود؛ در آخرین عملیات که ۴۰ روز پیش بود برای اینکه امنیت محدوده را تأمین کنیم ۲ هزار نفر نیروی انتظامی محدوده را محاصره کردند و یک ساعت و نیم درگیری ایجاد و ۲۰۰ نفر بازداشت شدند تا در وضعیت امن، تخریب آغاز شود.

فرهادی با تأکید بر اینکه قوه قهریه ای در شهرداری نداریم و امکانات یگان حفاظت محدود است، تصریح کرد: ۲۲ منطقه و سازمان و شرکت داریم که باید اقدامات روزانه خود را انجام دهند و حضور نیروی انتظامی گریزناپذیر است اما نیروی انتظامی در آن روزها اولویت بالاتری داشتند و باید به موضوعات اولویت دار پرداخته می شد و شرایطی وجود نداشت که نیروها در این محدوده متمرکز شوند.

وی افزود: حتی تمام کلانتری ها تخلیه و نیروها در محل هایی که پیش بینی شده بود مستقر شدند و در روزهای اغتشاشات، مافیای ساخت و ساز غیرمجاز با قدرت نفوذ خود و در دسترس داشتن سیستم های خود باعث عدم هماهنگی و انسجام بین سیستم های ما می شدند.

فرهادی با بیان اینکه ما ۲۰ عملیات وسیع و ۱۶ عملیات موردی در مدت اخیر داشتیم که نیروی انتظامی و یگان حفاظت در این عملیات ها حضور داشتند، یادآور شد: ما یک نسخه از گزارش اقدامات به شهردار تهران، یک نسخه به شورا و یک نسخه به تمام نهادهای نظارتی ارسال کردیم. ما هر ماه حکم قضایی را تمدید و درخواست کردیم که مراجع قضایی، دادستانی تهران و دیگر مراجع در محل حضور یابند و شرایط را از نزدیک ببینند.

شهردار منطقه ۱۹ با اعلام اینکه گفتند ساخت و سازها را تخریب کنند و اگر پرسیدند بگویید که آقای ترکی گفته اند، اظهار کرد: در ۴۰ روز گذشته ما عملیاتی را انجام دادیم و قرار بود ۲ هزار نیرو با ۴۰ دستگاه ماشین آلات در کنار نیروهای یگان حفاظت حضور داشته باشند و آقای عباسی عضو شورا نیز نسبت به موضوع تذکر داد و به دنبال آن در محل حضور یافتیم تا تخریب صورت بگیرد.

کفن‌پوشان اجاره‌ای مانع از اجرای حکم قضایی شدند

وی افزود: تأکید ویژه سردار رادان و شهردار تهران بر این بود که موضوع بسیار مهم است و اگر این اتفاق بیفتد شاید نتوان بسیاری از مسائل را در تهران مدیریت کرد؛ لذا ما این ۲ هزار نیرو را به کار گرفتیم و در عین حال افراد اجاره ای توسط سودجویان با کفن در محل حضور یافتند و سنگ پرانی کردند. بخش دیگری نیز مردم بودند که به صورت ناآگاهانه در کنار سودجویان حضور پیدا می کردند. وقتی انشعابات متصل می شود مردم تصور می کنند که اگر غیرمجاز باشد انشعابی وجود نخواهد داشت.

فرهادی با بیان اینکه عملیات به دلیل مسائل امنیتی متوقف و به پس از سالروز رحلت امام (ره) موکول شد، گفت: این عملیات مجدداً انجام و پس از درگیری ها، ۲۵ ساختمان بلندمرتبه تخریب و ۱۰ گود نیز پر شد. ما چهار محله هدف داشتیم و قرار بود عملیات بعدی در یکی دیگر از محلات انجام شود. این عملیات ۳۴ ساعت زمان برد و سختی های زیادی را به همراه داشت و تدبیر این بود که سرعت کار بالا برود و پیمانکارانی حضور یابند که با سرعت بیشتری امور را انجام دهند.

وی تأکید کرد: همین باعث شد که از شرکت هایی که تخصص امور را دارند، بهره بگیریم و برای اولین بار از این شرکت ها استمداد طلبیدیم و دو تا سه هفته با شرکت هایی مذاکره کردیم و شب قبل از تخریب اعلام کردند که مواد اولیه کافی نیست و مجدداً نیز گفتند که مواد اولیه روی مصالح بتنی تست نشده و همین باعث شد عملیات دو هفته به تعویق بیفتد.

به هیچ عنوان برای تخریب از مواد منفجره استفاده نکردیم 

فرهادی با بیان اینکه عملیات به دو روز تعطیلی تهران برخورد کرد و به روز یکشنبه ۱۵ مرداد موکول شد، گفت: شورای تأمین اعلام کرد که حق استفاده از موادی که صداهایی تولید می کنند که رعب و وحشت را به دنبال خواهد داشت، وجود ندارد و هماهنگی ها برای ساختمان های بتنی ایجاد نشد. این اخباری که در شبکه های مجازی منتشر می شود صحیح نیست و ما به هیچ عنوان از مواد منفجره استفاده نکردیم و اجازه آن را به ما ندادند و اگر استفاده می کردیم از نوعی نبود که در فضای مجازی مطرح می شود و این موضوع کذب محض است.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه صرفا به ما گفتند از مواد ترمیت برای تخریب سازه های فلزی استفاده شود که هیچ صدایی ندارد، گفت: عده ای افراد به صورت اجاره ای در محل مستقر شده بودند و تشخیص فرمانده این بود که به محله کناری برویم و آنجا چون خلوت بود و سکونتی وجود نداشت، ترمیت گذاری را در ساختمان هایی که قابلیت داشتند انجام دادند تا پایه ها ذوب و ساختمان ها تخریب شوند.

وی افزود: تعدادی از این ساختمان ها ناایمن و متروپل های آینده تهران خواهند بود که جان تعداد زیادی از مردم را خواهد گرفت؛ ما به دنبال مظلوم نمایی نیستیم و علت اینکه چرا با ساخت آن برخورد نشد را اعلام کردیم.

فرهادی با بیان اینکه محور عملیات محور گلها بود، یادآور شد: دو طرف این دو کوچه ۶ متری یک ساختمان بتنی بود و پایین تر فضای خالی وجود داشت و پایه های این ساختمان را زدند که اگر لرزه ای اتفاق افتاد، به سمت قطعه خالی باشد و به دیگر ساختمان ها آسیب وارد نشود. چهار ساختمان فلزی دیگر در فضای خالی قرار داشتند. پایین دست این ساختمان، ساختمان های خالی بودند و به همین دلیل این ساختمان را تخریب کردیم و ضربه ای به ساختمان مجاور وارد شد و چهار ساختمان بعدی تحت تأثیر قرار گرفتند و چون ساختمان ۹ طبقه بود از تعادل خارج و ستون پیچید و چون فاصله از محل زیاد بود عده ای از همکاران نشسته و در حال استراحت بودند.

وی با اعلام اینکه عده ای نیز گفتند که ما می آییم تا به رفع تخلف کمک کنیم، گفت: خوشبختانه تعداد زیادی که در فضای خالی بودند زمان پیچیدن ستون محل را تخلیه کردند و یک یا دو نفر نیز برای اینکه از محل خارج شوند، به ساختمان ۲ طبقه رفتند و دو نفر در همین حین مصدوم شدند.

فرهادی افزود: ۴ نفر نتوانستند از محل خارج شوند و زیر آوار ماندند؛ یکی از نیروهای حقوقی که در فضا حضور داشت و زیر آوار مانده بود که خوشبختانه از زیر آوار خارج شد.

در تخریب به سمت تخصصی شدن پیش می رویم

به گزارش خبرنگار شهر، تورج فرهادی شهردار منطقه ۱۹ در پاسخ به اظهارات اعضای شورا با بیان اینکه در روز عملیات با همسر بنده تماس گرفتند و گفتند که من دست از این کار بردارم، گفت: شهردار ناحیه جرأت ندارد در این ناحیه کار کند؛ نیروهای ما ساعت ها اصرار و التماس می کردند که هر کاری انجام می دهند اما به ناحیه اعزام نشوند.

فرهادی با اعلام اینکه بنده ۲۴ سال در شهرداری کار کرده ام، یادآور شد: بنده امور را از صفر کارشناسی آغاز کرده ام و در خلازیر، فرحزاد، مرتضی گرد و خاک سفید که تخریب هایی صورت گرفت، اتفاقات زیادی افتاده اما هیچ وقت برای این موضوع از شرکت ها برای تخریب استفاده نکرده بودیم و این اولین بار بود که از توان شرکت ها استفاده کردیم و علت آن افزایش سرعت کار بود.

وی اضافه کرد: پلیس هم دغدغه مندی خاص خود را دارد و همواره نمی توانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم؛ در سال قبل اتفاقات بزرگی در منطقه ۱۹ افتاد و اغلب متخلفین می توانستند مالکیت خود را با اجاره قانونی و دریافت پروانه، تثبیت کنند و قانونی ساخت و ساز انجام دهند اما این کار را نکردند.

فرهادی گفت: تمام بحث ماده ۱۰۱ را به عوارض تبدیل خواهیم کرد و با موقوفه دفتر مشترک تشکیل دادیم و امور را در این دفتر پیگیری کردیم اما اتفاقاتی که از گذشته افتاده باعث شده موارد از چارچوب خارج شود.

وی با بیان اینکه تخریب یکی از مباحث مقررات ملی ساختمان است، یادآور شد: تخریب باید از بالا به پایین باشد؛ ما روی یک ساختمان ۱۲ ساعت کار کردیم تا دو طبقه تخریب شود و اگر برای این میزان ساختمان بخواهیم اقدام کنیم، باید ماه ها نیروهای شهرداری و پلیس را به کار بگیریم و سایر امور رها خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه تمام شرکت ها مجوز دارند، اظهار کرد: شرکت ها اصول و چارچوب دارند و مجوزی که می گیرند مورد تأیید نهادهای بالادستی بوده است و ما می خواستیم امور را فنی تر و قانونی تر انجام دهیم و سرعت تخریب افزایش یابد.

وی افزود: در تلاش هستیم که گیت هایی در منطقه مستقر شود تا بتوان ورود و خروج مصالح را مدیریت کرد؛ ما در تخریب به سمت تخصصی شدن پیش می رویم و این حادثه اتفاقی بود که منتظر آن نبودیم و تصور ما بر این بود که تخریب ها با همان روال سابق باشدو

فرهادی با بیان اینکه حکمی زده شده بود که یک کارمند را به دلیل تخلف اداری به عنوان شهردار ناحیه چهار منطقه ۱۹ انتخاب کنند، گفت: همکاران ما در عملیات های تخریب آسیب می بینند و کار سختی را انجام می دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.