کد خبر : 3933
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۸:۵۶

«بعثت» هدیه ای الهی به بشریت

«بعثت» هدیه ای الهی به بشریت

روز بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص) یکی از گرانقدرترین روزها و اعیاد در دین مبین اسلام است. در این روز خداوند متعال نوید انسانی دیگر و جهانی دیگر را داد و خاتم رسولان خویش را از رسالتش آگاه کرد. روز مبعث، بی شک بزرگترین روز تاریخ بشر است؛ زیرا هم آن کسی که طرف خطاب

روز بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص) یکی از گرانقدرترین روزها و اعیاد در دین مبین اسلام است. در این روز خداوند متعال نوید انسانی دیگر و جهانی دیگر را داد و خاتم رسولان خویش را از رسالتش آگاه کرد.

روز مبعث، بی شک بزرگترین روز تاریخ بشر است؛ زیرا هم آن کسی که طرف خطاب خداوند قرار گرفت و مأموریت بر دوش او گذاشته شد، بزرگترین انسان تاریخ و عظیم ترین پدیده عالم وجود و مظهر اسم اعظم ذات اقدس الهی است و هم آن مأموریت؛ یعنی هدایت مردم به سوی نور و تمهید یک دنیای مناسب وجود انسان و بقیه وظایف لایتناهی بعثت انبیا وظایف بسیار بزرگی بود. بنابراین هم مخاطب بزرگترین است؛ هم وظیفه عظیم ترین است.
این روز بزرگترین و عزیزترین روز تاریخ است. در آیه 2 سوره جمعه آمده است: «هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ، اوست خدایی که میان عرب امی (یعنی قومی که خواندن و نوشتن نمی دانستند) پیغمبری بزرگوار از همان مردم برانگیخت که بر آنان آیات وحی خدا تلاوت می کند و آنها را (از لوث جهل و اخلاق زشت) پاک می سازد و شریعت و احکام کتاب سماوی و حکمت الهی می آموزد و همانا پیش از این همه در ورطه جهالت و گمراهی آشکار بودند». بعثت، همزاد قرآن است و با قرآن آغاز می شود. خداوند در قرآن، از بعثت پیامبران و اهداف آنان سخن به میان آورده است. در آیه فوق، نکته هایی درباره بعثت پیامبران وجود دارد که به برخی اشاره می کنیم:

نشانه عظمت خداوند
هوا الذی بَعَثَ، به این معناست که برانگیزاننده پیامبران، خداوند است. به بیان دیگر، بعثت پیامبران، به ویژه پیامبر اسلام با آن ویژگی هایی که جز از راه اعجاز نمی توان تفسیر کرد، نشان عظمت خداوند و شاهکار آفرینش اوست. علم نبوت و رسالت در کتاب ها نیست، بلکه علم لَدُنی و از سوی خداوند است. پیامبر اسلام (ص) از میان قشر درس نخوانده برخاست و همین مسئله، دلیل حقانیت اوست؛ زیرا کتابی مانند قرآن با آن همه محتوای عظیم و ژرف نمی تواند زاییده فکر بشر باشد.

از جنس مردم
پیامبران از قشرهای متوسط یا پایین جامعه و از جنس مردمند؛ « يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ» در حقیقت مطالعه آیات الهی، مقدمه و لازمه تزکیه نفس است. انسان در پرتو قرآن از هرگونه شرک، کفر، انحراف و فساد، پاک و پاکیزه می شود و کتاب و حکمت می آموزد. «يُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ» نیز به معنای پاک شدن صحیفه دل، مقدمه تعلیم آیات الهی است. در این آیه شریفه، هدف بعثت در سه امر خلاصه شده است: یکی جنبه مقدماتی دارد و آن، تلاوت آیات الهی است که با تلاوت آن، جهان تازه ای پیش چشم جهانیان باز شد و مردم با حقایق زندگی آشنا شدند. دو قسمت دیگر، یعنی تهذیب و تزکیه نفس و تعلیم کتاب و حکمت، دو هدف بزرگ و نهایی را تشکیل می دهد. البته قرآن کریم نخستین و اساسی ترین هدف بعثت پیامبران، دعوت به توحید و یکتاپرستی و نفی هرگونه شرک و طاغوت است. خداوند در آیه 36 سوره نحل نیز می فرماید:«ما در هر امتی رسولی برانگیختیم که خدای یکتا را بپرستید و از طاغوت اجتناب کنید». به عبارت دیگر می توان گفت، مبعث در حقیقت روز برافراشته شدن پرچم رسالتی است که خصوصیات آن برای بشریت، ممتاز و بی نظیر است. مبعث در حقیقت پرچم علم و معرفت را برافراشت.

دعوت با حکمت
بعثت، با « اقْرَأْ» در آیه اول سوره علق شروع شد که فرمود: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ، بخوان به نام پروردگارت که آفرید» و با آیه 125 سوره نحل که فرمود: «ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ ، (ای رسول ما خلق را) به حکمت (و برهان) و موعظه نیکو به راه خدایت دعوت کن» ادامه یافت؛ این یعنی دعوت همراه با حکمت. دعوت اسلامی در حقیقت گسترش و پراکندن حکمت در سراسر عالم و در طول تاریخ است. بعثت، پرچمداری و برافراشته شدن پرچم عدل است؛ یعنی در میان مؤمنان، بندگان خدا و آحاد بشر، عدالت استقرار پیدا کند؛ رسالت نیز برافراشتن پرچم اخلاق والای انسانی است. رسول گرامی اسلام (ص) در این باره فرمودند: بُعِثتُ لاتمم مکارم الاخلاق، من تنها برای تکمیل فضایل اخلاقی مبعوث شده ام». همچنین خداوند متعال خطاب به پیامبر (ص) می فرماید: «وما ارسلناک الا رحمه للعالمین، و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده ایم». به این ترتیب، همه چیزهایی که بشر در همه زمان ها، شرایط و در هر نقطه عالم به آن نیاز دارد، در این بعثت گنجانده شده است؛ یعنی علم و معرفت، حکمت و رحمت، عدل و برادری و برابری؛ مفاهیم اساسی که جریان زندگی سالم انسان به اینها وابسته است.
سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) روز بزرگی برای تاریخ و بشریت است. واقعه بعثت جایگاه ویژه ای در فرهنگ مسلمانان دارد. بعثت در حقیقت نقطه آغازین اسلام است. دین اسلام که در سال های نخستین خود با پیروانی اندک و در شرایط سخت آغاز شد، بعدها در سراسر جهان انتشار یافت و دل های فراوانی را به سوی خود جذب کرد. این اتفاق بزرگ، در روز دوشنبه 27 رجب سال چهلم عام الفیل روی داد. با بعثت رسول خدا (ص) یک برنامه کامل و جامع برای انسان به ارمغان آورده شد. اگر خاتم پیامبران به رسالت برانگیخته نشده بود، امروز اثری از تمدن درخشان اسلامی و برترین فرهنگ ها، یعنی فرهنگ اسلامی نبود و به بیان دیگر، از این همه دستاوردهای مادی و معنوی در این جهان پهناور خبری نبود.
بعثت، انقلاب بزرگ است بزرگترین و زیباترین ره آورد مبعث، را می توان قرآن کریم دانست. بعثت تجلی انوار الهی طلوع خورشید درخشان خاتمیت است. بعثت حضرت محمد مصطفی(ص)، تفسیر چگونه انسان زیستن و خوب بودن است. معنویت و توجه به مبدأ آفرینش میوه بعثت رسول الله (ص) است. بعثت، روز توحید و آزادگی است. با بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) جهانی مبعوث شد.
این واقعه، انفجار نور درخشان الهی، در ظلمات جهل و خرافات بود. بعثت، نشانه مهرورزی خدا با خاکیان و باران رحمت بی  حد او بر زمینیان است. بعثت، امید انسان به فردایی روشن است، روز شکست اهریمن و شرک و روز جهانی شدن دین اسلام است. بعثت، بهار آفرینش است. پیام مهم بعثت، تحول است. تحول و چرخش کامل از همه انحراف ها و بدی ها و حال خود را تبدیل به احسن حال کردن و به سوی نیکی ها و ارزش ها رفتن است.
پیام این روز، ایمان، رجا، وفا، رأفت، عفت، عدل، اخلاص، شکرگزاری، دانایی، گذشت، صداقت، مهربانی، تلاش همیشگی و خستگی ناپذیر برای رسیدن به قله سعادت است. ما مسلمانان وظیفه داریم در هر جا و هر زمان که هستیم، محیط خود را از آلودگی، سستی، تبعیض و پلیدی پاک و دنیا را به محیطی امن و پاک تبدیل کنیم تا در پرتو آموزه های آسمانی رسول خدا (ص) در دنیا و آخرت، دل شاد و پیروز باشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.